Minister zdrowia Łukasz Szumowski i wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, kolaż zdjęć

i

Autor: KPRM, Artur Hojny, SE

Szumowski i Radziwiłł w tarapatach. Lekarze składają skargę na ministra zdrowia i wojewodę mazowieckiego

2020-04-22 16:44

Porozumienie Chirurgów SKALPEL chce wszczęcia postępowania ws. działań ministra zdrowia i wojewody mazowieckiego. Według medyków, narażają pacjentów i lekarzy na utratę życia i zdrowia. Sprawą ma się zająć Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

Skarga na ministra  i wojewodę

Chodzi m.in. rekomendację ministra Szumowskiego dotyczącą wyborów korespondencyjnych czy kierowanie do pracy zwolnionych z tego obowiązku medyków, czego miał się dopuścić wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Pisma z prośbą o wszczęcie postępowania w imieniu Porozumienia Chirurgów SKALPEL złożyła jego przewodnicząca Katarzyna Pikulska.

- Proszę o wszczęcie postępowania wobec kolegi Łukasza Szumowskiego, który pełniąc funkcję Ministra Zdrowia nie tylko nie dopełnił swoich obowiązków, ale w sposób rażący naraził zarówno pacjentów jak i personel medyczny na zagrożenie zdrowia i życia oraz złamał wielokrotnie Kodeks Etyki Lekarskiej również podczas wypowiedzi w mediach – napisała Pikulska w piśmie do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski

W przypadku ministra zdrowia chodzi przede wszystkim o brak odpowiedniego zabezpieczenia medyków na czas pandemii, czyli m.in. o problemy z dostępnością środków ochrony osobistej - rękawiczek, maseczek czy kombinezonów. Brak podstawowego zabezpieczenia dodatkowo naraża medyków.  Członkowie porozumienia stanowczo nie zgadzają się też z rekomendacjami dotyczącymi wyborów korespondencyjnych. - Będzie dochodziło do kontaktu międzyludzkiego - listonosze, urzędnicy, osoby pracujące w komisjach wyborczych. Należy też pamiętać, że wirus przenoszony przez papier utrzymuje się na nim przez kilka dni - tłumaczy prezes porozumienia chirurgów SKALPEL, Krszysztof Hałabuz.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł

Z kolei w przypadku wojewody chodzi o nakazywanie pracy lekarzom, którzy nie powinni być do niej zakwalifikowani. Zdarzyło się to m.in. podczas próby zażegnania kryzysu w warszawskim ośrodku Caritas. - Dotyczy to osób, które są już na emeryturze, są obciążone dodatkowymi chorobami, są w grupie ryzyka, ale dotyczy to także matek wychowujących dzieci - dodaje Hałabuz.

Wojewoda wysyła nakaz stawienia się w pracy, a każdy kto go zignoruje może spodziewać się kary finansowej. Porozumienie zarzuca też Radziwiłłowi, że nie był w stanie odpowiednio zorganizować współpracy między szpitalami w województwie, a także sprawnych ewakuacji pacjentów do innych placówek.

Sonda
Czy boisz się, że koronawirusem może Cię zarazić lekarz?

Medycy spodziewają się reakcji rzecznika na wysłane zawiadomienia za kilka dni. Zaznaczają też, że wzór pisma, które trafiło do rzecznika jest udostępniony w mediach społecznościowych - Jeśli więcej osób złoży taką skargę, na pewno będzie to miało większą moc - podkreśla prezes porozumienia. Lekarze podkreślają, że oczekują szybkich i zdecydowanych działań, bo szczyt zachorowań wciąż przed nami.

Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty w lipcu? KOMENTARZ premiera Mateusza Morawieckiego