korytarz

i

Autor: UM Warszawa / Rafał Adrian Kraszewski

Z Warszawy

Tajemniczy, podziemny tunel w Warszawie. Naukowcy odkopali prawdziwe skarby

Na terenie historycznego założenia Gucin Gaju, na obszarze dzisiejszego Ursynowa, znajduje się półkolisty, podziemny korytarz długi na 63 metry. Pracujący na miejscu naukowcy starają się odkryć, do czego służył i kiedy dokładnie powstał. W jego okolicach odkopano już historyczne skarby, w tym monety z XVII wieku.

Historyczne skarby odkryte w Warszawie

Jak przekazał w połowie sierpnia ratusz, Instytut Archeologii UKSW we współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków przeprowadził badania archeologiczne w pobliżu jedynego widocznego na powierzchni elementu tajemniczego korytarza, znajdującego się w bliskim sąsiedztwie kościoła św. Katarzyny. Dziś to teren Ursynowa, jednak historycznie był związany z dobrami zgromadzonymi wokół pałacu w Wilanowie.

Część specjalistycznych badań przeprowadzono już przed trzema laty. Wówczas, za pomocą skanera 3D, opracowano inwentaryzację. Udokumentowano również wnętrze. Dzięki zebranym materiałom dziś naukowcy mogą podejmować kolejne działania.

- Kluczowym elementem rozpoznania historii obiektu były przeprowadzone badania archeologiczne. Wyznaczony do badań obszar miał wymiary 5x5 metrów i zlokalizowano go przy obecnym wejściu do podziemnego korytarza. Prace nie dotyczyły wnętrza obiektu. W trakcie badań odsłonięto mury okalające wejście, które najprawdopodobniej były efektem przebudowy korytarza w XIX w. Największą niespodzianką okazał się odkopany fragment ceglanego muru ze stopniem, który prawdopodobnie jest elementem pierwotnego wejścia do korytarza - poinformowali urzędnicy.

Na miejscu naukowcom udało się również wykopać m.in. monety z XVII wieku. Najstarsze wydobyte przez nich zabytki datowane są nawet na okres wczesnego średniowiecza.

Jaką tajemnicę skrywa tunel?

Jak zaznaczyli przedstawiciele ratusza, fragment korytarza w wschodniej części jest zasypany. Naukowcy będą musieli dowiedzieć się o nim nieco więcej, by poznać kształt obiektu, ale również jego pierwotną funkcję.

- Wiele wskazuje, na to że ten XVII-wieczny obiekt był cysterną gromadzącą wodę, która zasilała powstający kilka kilometrów dalej pałac w Wilanowie, należący do króla Jana III Sobieskiego. Dalsze badania pokażą, czy te przypuszczenia się potwierdzą - podkreślono.

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:

Monety o wartości 500 tys. zł odkryte w lesie koło Pomiechówka na Mazowszu:

Największy spektakl dronów w Polsce. Kilkaset dronów rozświetliło niebo nad Warszawą
O archeologii. Jakie skarby kryją się w Polsce? [DROGOWSKAZY]
Historie o ukrytych skarbach, wampirach i podwodnych osadach rozpalają wyobraźnie od lat. Rzadko jednak kojarzymy je z Polską - tymczasem okazuje się, że aby odkryć średniowieczne okulary, złote korony a nawet marzenia, nie trzeba wyjeżdżać do Egiptu czy Grecji. Archeolodzy w naszym kraju mają ręce pełne roboty, niestety mają też sporo kłopotów: to między innymi rabusie i poszukiwacze zabytków, którzy nie tylko przywłaszczają sobie znalezione okazy, ale także niszczą stanowiska archeologiczne. Zmienia się także podejście badaczy do wykonywanych prac - niewykluczone, że wkrótce, zamiast wykopywać lub wyławiać obiekty, będą próbować badać je w miejscu w którym się zachowały. Więcej o skarbach które kryją się w Polsce, bolączkach archeologów i trendach we współczesnej archeologii, opowiada Agnieszka Krzemińska, popularyzatorka nauki, dziennikarka i autorka książki "Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy