Aplikacja StarWords może doprowadzić do przełomowych badań!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Aplikacja StarWords może doprowadzić do przełomowych badań!

Takiej aplikacji jeszcze nie było! StarWords doprowadzi do przełomowych badań?

2021-08-19 19:44

Takiej aplikacji w Polsce jeszcze nie było! Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z zagranicznymi badaczami opracowali wyjątkowy projekt „StarWords – every word counts”. Jej celem jest zbadanie najwcześniejszego rozwoju językowego dzieci. Może dojść do przełomowych badań!

Naukowcy z Uniwersytetu chcą odmienić świat nauki. Stworzyli aplikację dla rodziców, która ma pomóc im monitorować postępy dziecka w mowie. Czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Zebrane dane mają posłużyć do przełomowych badań dotyczących rozwoju najmłodszych dzieci. StarWords – every word counts” to pierwsza tego typu aplikacja w Polsce!

Projekt powstał we współpracy z badaczami z Oslo Metropolitan University, University of Oslo, Lancaster University i University of Cambridge. Jego celem jest zbadanie wczesnego rozwoju językowego polskich dzieci jedno- i wielojęzycznych. Naukowcy badają:

  • pierwsze wypowiedziane słowa dziecka,
  • rozwój słownictwa,
  • składanie pierwszych zdań
  • i rozwój gramatyki.

– Mimo że dwu- i wielojęzyczność jest obecnie powszechna (także wśród Polaków mieszkających za granicą), nadal niewiele wiadomo o wczesnym rozwoju językowym dzieci dwu- i wielojęzycznych. Dotychczasowe badania w większości opierały się na papierowych kwestionariuszach lub wywiadach z rodzicami, jednak z uwagi na trudności logistyczne takie badania mają tylko kilka punktów pomiarowych, np. spotkania z rodzicami raz na pół roku – mówi prof. Ewa Haman, kierownik projektu „Nowe perspektywy w ocenianiu wczesnego rozwoju językowego u dzieci jedno- i dwujęzycznych: podłużne internetowe badanie metodą raportów rodzicielskich”.

Quiz. Kultowe gry komputerowe. Pamiętasz je z dzieciństwa?

Pytanie 1 z 10
Niezykle popularną grę "Heroes" można zaliczyć do:

Naukowcy stworzyli aplikację mobilną przypominającą internetowy dzienniczek mowy. Mogą z niej korzystać rodzice polskich dzieci jedno-, dwu-, a nawet trójjęzycznych. W aplikacji należy podać podstawowe informacje o dziecku, m.in. płeć, datę urodzenia, języki dziecka, a następnie wpisywać nowe gesty, słowa i zdania dziecka. Dodatkowo rodzice regularnie udzielają informacji na temat otoczenia językowego dziecka i języków, do których ma ono dostęp. Aby ułatwić rodzicom systematyczność, aplikacja wysyła regularne powiadomienia - czytamy na stronie UW.

Czytaj także: Jak żyć ekologicznie - 10 porad, dzięki którym zadbacie o Ziemię [GALERIA]

– Nasz projekt pomoże precyzyjnie wskazać wiek pierwszych osiągnięć, czyli wystąpienie pierwszych słów i pierwszych wypowiedzi wielowyrazowych, w mowie dzieci jedno- i wielojęzycznych oraz określić czynniki związane ze środowiskiem językowym, które na te osiągnięcia wpływają. Chcemy także, żeby wyniki badania były podstawą do formułowania rekomendacji dla rodziców i profesjonalistów zajmujących się małymi dziećmi. Aby osoby te mogły skutecznie wspierać rozwój językowy jedno- i wielojęzycznych dzieci – wyjaśnia prof.

W zamian za aktywność w aplikacji rodzice otrzymują dostęp do materiałów na temat rozwoju dziecka: podcastów z naukowcami, artykułów oraz mają dostęp do spersonalizowanych kolorowanek i voucherów do internetowej księgarni.

Bezpłatna aplikacja „StarWords – every word counts” skierowana jest do rodziców dzieci w wieku 0-2 lat. Aplikacja dostępna jest w sklepach Google Play Store oraz Apple App Store.

Jak odpowiadać na trudne pytania dzieci?