pociąg

i

Autor: MAREK ZIELINSKI / SE / EAST NEWS

Z Warszawy

To najpopularniejsza stacja kolejowa w Warszawie. Obsłużyła miliony pasażerów

2024-06-26 15:05

Urząd Transportu Kolejowego opublikował nowe dane o ruchu pasażerskim na największych stacjach kolejowych w 2023 r. Dzięki statystykom wskazać można m.in. najpopularniejszą stację w Warszawie. Co ciekawe, aż trzy stołeczne dworce trafiły do ogólnopolskiej pierwszej dziesiątki.

Najpopularniejsza stacja kolejowa w Warszawie

Według danych za 2023 r. najpopularniejszą stacją kolejową w stolicy była Warszawa Centralna, która obsłużyła 13,38 mln pasażerów. Drugie miejsce zajęła Warszawa Wschodnia z ruchem pasażerskim na poziomie 12,38 mln. Trzecia w skali miasta była natomiast Warszawa Gdańska, którą wybrało 9,67 mln pasażerów.

"Mimo spadku o 4,8 proc. w porównaniu do 2022 r. największą wymianę pasażerską w 2023 r. miała Warszawa - 90,6 mln pasażerów. Na niższy wynik wpłynęły prace modernizacyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym i budowa dworca Warszawa Zachodnia. Powodowało to wiele utrudnień w funkcjonowaniu połączeń kolejowych" - przekazał UTK.

Najpopularniejsze stacje kolejowe w Polsce

W 2023 r. najpopularniejszą stacją w Polsce był Wrocław Główny, na którym wysiadło lub wsiadło 29,4 mln pasażerów. Drugie miejsce zajął Poznań Główny, który obsłużył 24,92 mln podróżnych. Trzeci był Kraków Główny z wymianą pasażerską na poziomie 23,41 mln.

Wymienione wyżej stołeczne stacje, czyli Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia oraz Warszawa Gdańska, zajęły kolejno siódme, ósme i dziesiąte miejsce w skali kraju.

"W ubiegłym roku natężenie ruchu powyżej 10 pociągów na godzinę odnotowało 15 stacji: Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Gdynia Główna, Gdańsk Wrzeszcz, Poznań Główny, Kraków Główny, Katowice, Sopot, Gdańsk Oliwa, Gdańsk Główny, Łódź Widzew, Gdynia Chylonia, Warszawa Gdańska, Gdynia Orłowo" - dodał UTK.

Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia - zobacz zdjęcia:

Absurd w Warszawie. Wydali miliony na pawilony, w których nikt nie chce handlować