Z regionu

To najszybciej wyludniające się miasta z woj. mazowieckiego. Straciły wielu mieszkańców

2024-07-03 14:20

Problem wyludniania dotyczy wielu polskich miast, które z roku na rok tracą coraz więcej mieszkańców. Prezentują to m.in. udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny dane. Gdzie w woj. mazowieckim sytuacja jest pod tym względem najtrudniejsza? Sprawdźcie nowe zestawienie w naszej galerii.

Najszybciej wyludniające się miasta w woj. mazowieckim

Proces wyludniania się poszczególnych miast może wynikać z różnorakich źródeł. Na liczbę ludności wpływają m.in. ujemny przyrost naturalny czy migracje. Sporą różnicę mogą zrobić również zmiany granic miejscowości - wówczas automatycznie liczba mieszkańców może stanowczo się zwiększyć lub zmniejszyć. Istnieje także możliwość, że nakłada się na siebie kilka tego rodzaju czynników, co jedynie potęguje problem.

W których mazowieckich miastach problem z wyludnianiem jest największy? Sprawdziliśmy to, posiłkując się danymi Głównego Urzędu Statystycznego oraz analizami zamieszczonymi w serwisie polskawliczbach.pl.

W zestawieniu skorzystano ze statystyk z 2002 i 2023 r. Porównano je, dzięki czemu eksperci otrzymali procentowy wskaźnik zmian. Jest on najbardziej miarodajny przy analizowaniu zbiorczo sytuacji w zarówno bardzo dużych, jak i zdecydowanie mniejszych miastach, gdyż to właśnie on, a nie liczbowa statystyka, może najlepiej wskazać skalę problemu.

Ranking znajdziecie w poniższej galerii:

Absurd w Warszawie. Wydali miliony na pawilony, w których nikt nie chce handlować