Józefosław

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRESS

Z Warszawy

Oto największa wieś w woj. mazowieckim. Jest położona tuż pod Warszawą

2024-09-06 15:58

Która wieś na Mazowszu jest największa? Odpowiedź może być zaskoczeniem, szczególnie że miejscowość, o której mowa, wielu uważa zapewne za miasto. Aby do niej dotrzeć, wystarczy spacer lub wycieczka rowerowa z warszawskiego Ursynowa.

Spis treści

  1. Największa wieś w woj. mazowieckim
  2. Historia Józefosławia
  3. Józefosław - skąd wzięła się nazwa miejscowości?

Największa wieś w woj. mazowieckim

Według danych GUS największą pod względem liczby ludności wsią w woj. mazowieckim jest Józefosław. Zgodnie ze statystykami w 2021 r. miejscowość zamieszkiwało 14 809 osób. Intuicyjnie założyć można, że duża część mieszkańców to osoby, które wybrały życie na przedmieściach, jednocześnie pracując czy ucząc się w niedalekiej Warszawie.

Zobacz także: Która wieś w woj. mazowieckim jest najmniejsza? Zamieszkuje ją jedna osoba

Historia Józefosławia

Historia Józefosławia sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Dzisiejszej nazwy zaczęto używać powszechnie ok. 1820 r., wcześniej była to kolonia niemiecka zwana Ludwigsburg. Do drugiej połowy XIX w. Józefosław przynależał do gminy Lesznowola, później znalazł się w granicach gminy Nowo-Iwiczna.

"Z dniem 1 lipca 1952 r. zniesiono tę jednostkę administracyjną. Wprawdzie utworzono gminę Lesznowola, ale Józefosław włączono 
do gminy Jeziorna. Po likwidacji gmin 
w Polsce od początku 1955 r. należał do gromady Chylice. Z kolei po zniesieniu gromad w roku 1972 r. należy do gminy Piaseczno" - czytamy na stronie sołectwa.

Pod koniec XX w. wieś miała głównie rolniczy charakter. Później była już systematyczne zabudowywana, głównie domami jednorodzinnymi. Przełożyło się to na znaczny skok liczby ludności. W 2009 r. Józefosław miał jeszcze nieco ponad 5 tys. mieszkańców, a dziś jest najliczniej zamieszkaną wsią nie tylko w woj. mazowieckim, ale w całej Polsce.

Józefosław - skąd wzięła się nazwa miejscowości?

Interesującą ciekawostką na temat największej na Mazowszu wsi może być pochodzenie jej nazwy. Cytowany przez władze Józefosławia dr Michael Schmit w latach 60. XX w. twierdził w swoim tekście, że zaczerpnięto ją od imienia księcia Józefa Poniatowskiego, bratanka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzisiejszej nazwy zaczęto używać prawdopodobnie już kilka lat po jego śmierci pod Lipskiem.

Książę Poniatowski był chętnie upamiętniany również w samej Warszawie. Jego pomnik znajduje się obecnie przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. W Łazienkach Królewskich umieszczono natomiast jego popiersie.

Tak wyglądała Warszawa w latach 90. - zdjęcia:

Jak dobrze znasz piosenki o Warszawie? Quiz

Pytanie 1 z 8
W której piosence Maryla Rodowicz śpiewa: "To był maj, pachniała Saska Kępa szalonym, zielonym bzem"?
Oni wygrali test wiedzy o Warszawie. "Nie można wiedzieć wszystkiego o stolicy"
Listen on Spreaker.