zdjęcia i wideo

To nie park rozrywki ani dyskoteka. Trwają testy, wkrótce otwarcie

2025-02-04 16:45

Wysoki gmach przy ul. Zabranieckiej na granicy Targówka i Rembertowa przyciąga uwagę mieszkańców, szczególnie wieczorami, gdy mieni się wieloma kolorami. To nowy Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, którego rozbudowa pochłonęła ponad 2 mld zł. Trwają testy, wkrótce spalarnia ma zostać oficjalnie otwarta.

Budynek jest ogromny, w środku i na zewnątrz znajduje się wiele specjalistycznych instalacji, wewnątrz budynku mieszczą się biura. Wieczorami gmach mieni się kolorowymi światłami i przyciąga uwagę mieszkańców.

"Źródła światła LED o sterowanej kolorystyce (umożliwiające płynną zmianę barw) przez jakiś czas były w fazie testów i regulacji. Stąd też brały się intensywne kolory, które dało się zaobserwować na elewacji Warszawskiej Wytwórni Energii. Po zrealizowaniu inwestycji natężenie oraz ilość barw będzie można dowolnie modyfikować. Wszystko zależeć będzie od potrzeb oraz okoliczności" - wyjaśnił zespół prasowy MPO.

To największa inwestycja komunalna w Polsce

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) zlokalizowany na granicy Targówka i Rembertowa wkrótce ma zostać otwarty, w grudniu prowadzone są testy. - Obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania finalizuje rozbudowę instalacji termicznego przekształcania odpadów. Trwa sprawdzanie funkcjonalne poszczególnych urządzeń i instalacji zakładu. To bardzo istotny etap całej inwestycji, ponieważ bezpośrednio poprzedza wykonanie tzw. rozruchów na gorąco, czyli testów i kalibracji mechanizmów. Jednym z najistotniejszych elementów tego procesu będzie przeprowadzenie pierwszego termicznego przekształcania, czyli spalania zmieszanych odpadów komunalnych. To zaplanowane jest na grudzień tego roku - przekazał w rozmowie z Radiem ESKA Jakub Turowicz z MPO.

- Równolegle trwają testy zabezpieczeń i układu kontroli ruchu, roboty wykończeniowe, kompletacja układów drogowych, terenów i dachów zielonych oraz elementów ścieżki edukacyjnej - zaznaczył Turowicz. Jak dodał, "możemy śmiało powiedzieć, że inwestycja jest już na ostatniej prostej".

ZUSOK na Targówku będzie otwarty dla zwiedzających

Zakład będzie mógł przerabiać w ciągu roku ok. 300 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych (aktualnie: ok. 40 tys. ton). W Warszawie każdego roku powstaje ponad 700 tys. ton śmieci, większość z nich trafia do zakładów rozsianych po całej Polsce. Zmodernizowany ZUSOK ograniczy także składowanie odpadów.

Przedstawiciele MPO, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że dzięki tej inwestycji możliwe będzie ustabilizowanie cen za odbiór odpadów od mieszkańców.

Podczas przetwarzania odpadów w ZUSOK-u wytworzona zostanie jednocześnie energia elektryczna oraz energia cieplna dla miejskiej sieci ciepłowniczej i innych jednostek miejskich, w sumie 25 proc. zapotrzebowania miasta.

Obiekt będzie pokryty zielonym dachem, który zapewni więcej naturalnych przestrzeni w Warszawie. Dzięki roślinom budynek poprawi jakość powietrza, ułatwi magazynowanie i uwalnianie wody deszczowej oraz ograniczy występowanie tzw. wysp ciepła w okolicy.

Co ciekawe, ZUSOK będzie otwarty dla gości i turystów, w tym wycieczek szkolnych. Przez cały ZUSOK przebiegać będzie ścieżka edukacyjna, która umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z procesem termicznego przetwarzania odpadów od wewnątrz. Na szczycie komina, w najwyższym punkcie kompleksu (72 m), zaplanowano przeszklony punkt widokowy. Każdy będzie mógł tam wejść i podziwiać zieloną okolicę z lotu ptaka. 

Rozbudowa ZUSOK w Warszawie. Lipiec 2023, zdjęcia:

Nowy ZUSOK wkrótce będzie otwarty