Uwaga, policja wydała ostrzeżenie. W kilka chwil można stracić oszczędności

i

Autor: Materiały własne

Trwają kontrole, straż może zapukać też do ciebie. Prawie 30 osób już dostało mandaty

2023-02-07 16:21

W Warszawie trwają kontrole, w trakcie których w styczniu straż miejska wystawiła 29 mandatów za spalanie śmieci i nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej. Dodatkowo funkcjonariusze udzielili już ponad 30 pouczeń. Przypomnijmy, że ukarani muszą zapłacić nawet 500 zł.

Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową od początku tego roku zakazane jest używanie przestarzałych pieców na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5. Mimo to w Warszawie działa wciąż 4449 bezklasowych pieców, z czego 4123 to urządzenia w prywatnych lokalach.

Straż miejska poinformowała, że funkcjonariusze kontrolują lokale prywatnych właścicieli, jak i te należące do zasobów miejskich.

Czytaj również: Budżet obywatelski w Warszawie. Ile projektów złożyli mieszkańcy?

Straż miejska kontroluje i nakłada mandaty

- W ramach kontroli strażnicy miejscy nie sprawdzają tylko palenisk. Kontrole rozpoczynają się od sprawdzenia, w jaki sposób dany podmiot gospodaruje odpadami, czy została złożona deklaracja, czy odpady są zgodnie z nią segregowane. Strażnicy sprawdzają także, jaki rodzaj pieca/kotła jest używany w kontrolowanej nieruchomości – wyjaśnił Referat Prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Strażnicy miejscy mogą nakładać mandaty na podstawie ustawy o odpadach oraz ochrony środowiska. Maksymalna wysokość mandatu to 500 zł.

Od 1 do 31 stycznia funkcjonariusze nałożyli łącznie 29 mandatów i udzielili ponad 30 pouczeń.

Trzaskowski komentuje kryzys samobójstw w Warszawie. Będą zabezpieczenia w metrze?