7 maja na kampusie uczelni przy Krakowskim Przedmieściu student zaatakował siekierą portierkę, która zamykała drzwi do Auditorium Maximum. Kobieta nie przeżyła ataku i zmarła na miejscu. Na pomoc ruszył jej wtedy pracownik Straży UW, któremu napastnik również zadał dotkliwe rany; mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala.
Przedstawiciele UW, ale też resortu nauki oraz innych uczelni, wskazywali wówczas na potrzebę aktualizacji zasad ochrony uczelni. Właśnie takim krokiem jest powołanie z początkiem lipca na Uniwersytecie Warszawskim Biura ds. Bezpieczeństwa.
Powstało Biuro ds. Bezpieczeństwa Uniwersytetu Warszawskiego
- Zespołowi zaangażowanemu w powstanie nowej jednostki - z prof. Alojzym Z. Nowakiem, rektorem UW, na czele - zależało na stworzeniu takiego systemu bezpieczeństwa, który wzmacnia poczucie wolności akademickiej, a nie je ogranicza. Odtąd wszystkie kluczowe kompetencje - od prewencji po reakcję kryzysową - znajdują się w jednym miejscu - podkreślił Robert Grey, kanclerz UW, cytowany w informacji na stronie uczelni.
Dodał, że osiągnięto to "w duchu współpracy całej wspólnoty akademickiej - władz uczelni, pracowników i studentów". - To ważny krok w stronę kompleksowego podejścia do bezpieczeństwa na jasno określonych strukturach i procedurach. Traktujemy go jako początek długofalowego procesu - budowy nowoczesnego, zintegrowanego systemu obejmującego zarówno ochronę fizyczną, jak i cyberbezpieczeństwo, zarządzanie kryzysowe czy bezpieczeństwo informacyjne. Prawdziwe bezpieczeństwo to nie stan - to proces. Wymaga nie tylko procedur, ale także kultury reagowania, komunikacji, wzajemnego szacunku i współodpowiedzialności w codziennym życiu wspólnoty akademickiej. Właśnie tak chcemy je rozumieć i tak będziemy je rozwijać - zapowiedział kanclerz.
Ponadto, jak podano, z początkiem lipca w życie wszedł również pierwszy kompleksowy Regulamin Straży UW, który porządkuje strukturę oraz procedury dotyczące służb ochrony. Jak wskazano, wśród kluczowych elementów będących podstawą zreformowanego systemu bezpieczeństwa na UW są: centralizacja kompetencji (pełny nadzór Biura ds. Bezpieczeństwa nad ochroną osób i mienia oraz uproszczone ścieżki decyzyjne); jasne procedury interwencji i raportowania (uregulowana struktura Straży UW oraz katalog dopuszczalnych środków działania); szkolenia i prewencja (stały program edukacyjny z zakresu pierwszej pomocy, reagowania kryzysowego i bezpieczeństwa danych); transparentność (działania Biura ds. Bezpieczeństwa zgodne z przepisami o ochronie danych osobowych i zasadami przejrzystości organizacyjnej).
Atak na terenie UW (7.05.2025) - zobacz zdjęcia z kampusu:

