Metro Ulrychów (Wola) – 7,5 tys. pasażerów dziennie

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Słabe wykorzystanie stacji Ulrychów wynika z faktu, iż jest ona położona z dala od bloków, obok centrum handlowego.

Z Warszawy

W metrze zrobi się chłodniej. Ciepło z tuneli ogrzeje warszawskie mieszkania

2025-01-23 12:08

Wiele czynników powoduje, że powietrze w warszawskim metrze jest bardzo ciepłe. Dzięki współpracy władz stolicy z firmą Veolia ma to się jednak zmienić. Projekt zakłada, że ciepło z tuneli metra zostanie przekazane do sieci ciepłowniczej w Warszawie. Już w najbliższych tygodniach zainstalowane zostaną nowe pompy ciepła. Gdzie dokładnie?

Dlaczego w metrze jest tak ciepło?

Wielu pasażerów warszawskiego metra z pewnością odczuwa wyższą temperaturę na stacjach nie tylko zimą, ale szczególnie latem. Jest ona spowodowana tarciem kół pociągów metra o tory, a także nagrzewaniem się silników pojazdów. Winowajcami są jednak nie tylko pociągi - również sami ludzie powodują wzrost temperatury nawet o kilka stopni. Firma Veolia już w 2021 roku wpadła na pomysł, aby odzyskać ciepło wytworzone w tunelach metra i zasilić nim instalacje ciepłownicze na terenie Warszawy. We współpracy z Metrem Warszawskim zbadano, czy jest to w ogóle możliwe.

Po miesiącach przeprowadzanych analiz postanowiono wdrożyć pilotażowy projekt pomp, które mają odzyskać ciepło na terenie stacji linii metra M2 Bemowo. Wyłoniono konkretnie tę lokalizację ze względu na bliskość sieci ciepłowniczej. Dzięki temu z odzyskanego ciepła skorzystają pobliscy mieszkańcy tych terenów. Już w najbliższych tygodniach mają się rozpocząć przygotowania do instalacji pomp ciepłowniczych na terenie stacji na Bemowie. Po jej zakończeniu ciepło z tunelu zasili instalację ciepłowniczą w okolicy.

Korzyści z odzyskiwania ciepła w metrze

Mieszkańcy będą mogli cieszyć się niższą temperaturą na peronach stacji metra, na których zostaną zainstalowane pompy. Jak podaje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, różnica wyniesie nawet cztery stopnie Celsjusza. Spadek temperatury będzie wybawieniem zwłaszcza w okresie letnim, kiedy jest wyjątkowo gorąco na powierzchni. Rozwiązanie wymyślone przez Veolię sprawi, że spadnie również poziom dwutlenku węgla na terenie stacji metra. Dzięki temu powietrze będzie czystsze.

Instalacje odzyskujące ciepło zostaną zainstalowane także w innych lokalizacjach niż Bemowo. Na razie jeszcze nie wiadomo, gdzie dokładnie będzie wykonany montaż pomp. Wykonawcy wyłonią odpowiednie stacje metra - jednym z ważniejszych kryteriów będzie bliskość instalacji ciepłowniczej. Warszawa planuje odzyskiwanie ciepła nie tylko z tuneli podziemnej kolejki, ale też ze ścieków czy serwerowni zakładów przemysłowych. Te alternatywne rozwiązania dla zapewnienia ciepła mieszkańcom są ekologiczne i przede wszystkim stanowią odnawialne źródła.

Zobacz wizualizacje nowych stacji metra M1 - Plac Konstytucji i Muranów:

Planowana w 2025 roku przebudowa i rozbudowa układu torowego stacji metra A1 Kabaty, Architektura Budownictwo Infrastruktura ARCHBOX