Wydarzenia

Strajk Kobiet będzie protestować na ulicach Warszawy. "Przestańcie nas zabijać"

2023-06-14 18:06

W środę, 14 czerwca w Warszawie odbędzie się manifestacja pod hasłem: "Ani Jednej Więcej. Przestańcie nas zabijać". Jej uczestnicy zwrócą uwagę na dramatyczne skutki, jakie przyniosło zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce. Będą również protestować przeciw podobnemu traktowaniu kobiet oraz narażaniu ich życia i zdrowia. Warto zaznaczyć, że podobne wydarzenia odbędą się w wielu miastach w całym kraju.

Protest kobiet "Ani Jednej Więcej. Przestańcie nas zabijać" w Warszawie

Protest ws. prawa do aborcji w Warszawie - zobacz zdjęcia i relację

Wydarzenie rozpocznie się w środę o godz. 18:00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Jego organizatorami są Aborcyjny Dream Team, Kobiety W Sieci - aborcja po polsku, Dziewuchy Dziewuchom, Grupa Nieustającej Pomocy, Legalna aborcja. Bez kompromisów, Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Manifestacja będzie miała na celu wyrażenie sprzeciwu wobec tragedii spowodowanych przez zaostrzenie prawa aborcyjnego. Zgromadzeni przypomną o wszystkich kobietach, które zmarły ze względu na lęk lub poglądy lekarzy.

- Ile razy napiszemy na kartonach „nie jestem inkubatorem!”? Ile razy będziemy musiały jeszcze pisać „żądamy lekarzy, nie misjonarzy!”? Ile jeszcze osób umrze z powodu płodocentryzmu w medycynie, prawie i polityce? Ile jeszcze matek straci córki? Ile jeszcze dzieci straci matki? Ilu jeszcze mężów i partnerów straci żony i partnerki? Jeszcze za mało umarło nas? Przestańcie nas zabijać! - piszą organizatorzy i organizatorki wydarzenia.

Na ten moment (14 czerwca, godz. 8:00) swój udział w manifestacji w Warszawie za pośrednictwem Facebooka zadeklarowało już 1,9 tys. osób. Zainteresowanie wyraziło 5,6 tys. internautów. Jeśli wszystkie te osoby, których jest łącznie ponad 7 tys., ruszą na ulice i zabiorą ze sobą bliskich, na miejscu pojawią się prawdziwe tłumy.

Czytaj również: Tragiczny poranek w Warszawie. Ciężarówka śmiertelnie potrąciła kobietę

Protesty w całej Polsce [MAPA]

Manifestacje zorganizowane przez środowiska kobiece odbędą się w najbliższym czasie nie tylko w Warszawie. 7 czerwca w Krakowie odbył się protest pod hasłem: "Dla Doroty #AniJednejWięcej". Później na ulice wyszli mieszkańcy Lublina oraz Katowic. Oto lista wybranych kolejnych wydarzeń:

  • Łódź - 14 czerwca, godz. 18:00,
  • Grodzisk Mazowiecki - 14 czerwca, godz. 18:00,
  • Bielsko-Biała - 14 czerwca, godz. 18:00,
  • Włocławek - 14 czerwca, godz. 18:00,
  • Gdańsk - 14 czerwca, godz. 18:00,
  • Toruń - 14 czerwca, godz. 18:00,
  • Kraków - 14 czerwca, godz. 18:00,
  • Ostrowiec Świętokrzyski - 13 czerwca, godz. 18:00.

Poniżej znajdziecie pełną mapę protestów:

Express Biedrzyckiej - Joanna Senyszyn: Prawo do aborcji, to prawo za życiem