kultura

W Warszawie powstało nowe muzeum. Tu, gdzie rzeczywistość spotyka się ze światem wirtualnym

2024-04-24 10:48

W Warszawie przy Placu Powstańców 2a pod koniec 2023 roku otworzyło się nowe muzeum. Melt museum to przestrzeń, która łączy w sobie rzeczywistość ze światem wirtualnym i oferuje gościom interaktywne doznania, działające na wszystkie zmysły. To pierwsze takie miejsce w Polsce.

Spis treści

  1. Nowe muzeum w Warszawie - co można zobaczyć w melt museum?
  2. Wyjątkowe wystawy w nowym muzeum w Warszawie

Niedawno w centrum Warszawy otworzyło się się melt museum. Jak piszą jego twórcy, wykracza ono poza tradycyjne ramy tego typu placówek. To pierwsze takie miejsce w Polsce, które oferuje "sensoryczną podróż w świat sztuki nowych mediów, technologii i immersyjnej rozrywki". Muzeum łączy w sobie rzeczywistość ze światem wirtualnym i można znaleźć w nim interaktywne wystawy.

Nowe muzeum w Warszawie - co można zobaczyć w melt museum?

W środku goście mogą zobaczyć 11 pomieszczeń wypełnionych nowymi technologiami. Autorskie multisensoryczne instalacje zajmują przestrzeń ponad 600 mkw nowego muzeum przy Placu Powstańców 2a.

Obecnie w melt museum można podziwiać pierwszą stałą ekspozycję "Artificial Dreams”. Jest ona poświęcona przyszłości relacji człowieka ze sztuczną inteligencją. Jak piszą autorzy, wizja balansuje pomiędzy techno utopią a cyberpunkową wizją świata. To wszystko znajduje się w dynamicznej, audiowizualnej oprawie.

Wyjątkowe wystawy w nowym muzeum w Warszawie

Za stworzenie melt museum odpowiedzialne jest MELT IMMERSIVE - wielokrotnie nagradzane studio założone przez duet twórców: Kubę Matykę i Kamilę Staszczyszyn, wyróżnionych w rankingu najbardziej innowacyjnych twórców w Europie, „NewEurope100” opracowanym przez „Financial Times” oraz Grzegorz Jękot, organizator wielu polskich festiwali, eventów i wydarzeń sportowych.

"Ich projekty artystyczne, takie jak immersyjna wystawa „Moments” w Atelier Des Lumieres w Paryżu czy „Turbulence” podczas Ars Electronica Festival w Austrii, zdobyły międzynarodowe uznanie. Mają również na swoim koncie multisensoryczny koncert Mastercard Music 2022, przedpremierowe odsłuchy duetu PRO8L3M czy futurystyczny koncert Hani Rani, inspirowany serialem Netfliksa" - czytamy w informacji prasowej.

Za udźwiękowienie muzeum odpowiedzialny jest Wojtek Urbański, to kompozytor i producent muzyczny, laureat Fryderyka i nagrody głównej na Festiwalu Muzyki Filmowej. Współtwórca duetu Rysy. Twórca muzyki filmowej stale współpracujący z platformą Netflix. Melt museum jest otwarte od wtorku do piątku od godziny 13 do 22. W weekendy można przyjść tam w godzinach od 10 do 22. Bilety można zakupić online lub na miejscu.

Otwarcie Muzeum Historii Polski w Warszawie - zobacz zdjęcia:

To zobaczycie w Muzeum Historii Polski. Zwiedzamy największe muzeum w Polsce przed otwarciem