Szkoła w Chmurze: Na czym polega?
10 tysięcy uczniów w jednej szkole? To możliwe. Od dwóch lat działa Szkoła w Chmurze, do której chodzą - a w zasadzie łączą się zdalnie - uczniowie z łącznie 533 gmin w Polsce. Na to z niepokojem patrzy m.in. kuratorium oświaty. Edukacja odbywa się na specjalnych warunkach, m.in. nie ma sprawdzianów.
- Szkoła dostępna od zerówki do końca liceum dla uczniów i uczennic z całej Polski. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki edukacji domowej - mówi Anna Bondarzewska ze Szkoły w Chmurze.
Placówka zarejestrowana jest w Warszawie, więc miasto musi płacić za uczniów z 533 gmin w całej Polsce. To ogromny wydatek dla stolicy.
Szkoła w Chmurze tłumaczy, że część pieniędzy na subwencje zostanie wyrównana z budżetu państwa, jednak wiceprezydent Warszawy ma wątpliwości.
- My możemy się spodziewać pewnej rekompensaty, rezerwy Ministerstwa Edukacji, ale ona nigdy nie jest rekompensatą na poziomie faktycznych wydatków miasta - dodaje wiceprezydent.
Warto dodać, że liczba uczniów w szkole stale wzrasta, w ciągu ostatniego roku urosła prawie dziewięciokrotnie. Obecnie placówka przechodzi kontrolę, której celem jest sprawdzenie, czy wszystkie standardy nauczania są dochowane.