Wróciła Galeria Osobowości! Zobacz jak wygląda

i

Autor: RP Wróciła Galeria Osobowości! Zobacz jak wygląda

Galeria Osobowości Kultury zniknęła i wróciła! Zobacz jak wygląda w nowej odsłonie!

2020-12-02 18:41

Twarze zniknęły i wróciły, ale w nowym wydaniu! Galeria Osobowości Kultury , czyli portrety znanych artystów XX wieku od dziesięciu lat znajdowały się we wnękach obok przystanku GUS. W ostatnim czasie dzieła na chwilę zniknęły, ale... znów wróciły na miejsce - tym razem w nowej odsłonie!

Muzyk w czasie pandemii rozwozi warzywa i owoce

Galeria Osobowości Kultury w Warszawie

Aktualizacja, 2.12.2020

Twarze znów pojawiły się przy przystanku!

1.12.2020

Twarze zniknęły - ale tylko na chwilę! Galeria z portretami spod przystanku GUS przeszła lifting. 25 wielkoformatowych portretów największych artystów minionego wieku wisiało przy trasie Łazienkowskiej od dziesięciu lat. Teraz przyszedł czas na zasłużoną renowację:

- To prawie trzydzieści malowideł z wizerunkami najważniejszych postaci polskiej kultury ostatnich dekad. Prace powinny lada dzień znów cieszyć oczy przechodniów - mówił Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich

Umieszczenie sylwetek związanych z Kulturą Warszawy XX w. zainicjował w 2010 roku artysta i wykładowca Piotr Janowczyk. Wielkoformatowe wizerunki zostały zainstalowane w ramach odbywającego się wówczas Festiwalu Street Art Doping i stały się okazją do podkreślenia roli, jaką odegrali wybitni warszawscy artyści, których życie i twórczość związane były z Warszawą i wpłynęły nie tylko na dziedzictwo kulturalne XX-wiecznej stolicy, ale też rangę kultury polskiej na scenie. Przez 10 lat istnienia wystawa wrosła na stałe w miejsce i stała się rozpoznawalnym świadectwem dziedzictwa kulturalnego stolicy.

W 2020 roku Fundacja Artystyczna PERFORM podjęła się projektu renowacji galerii polegającego na odtworzeniu wszystkich obrazów w wersji monochromatycznej. 

Flagi państw. Czy rozpoznasz państwo po fladze? Sprawdź się! [QUIZ]
Pytanie 1 z 15
Spójrz na flagę i powiedz, jakie to państwo:
Flagi państw

Portrety artystów przy przystanku GUS w Warszawie

Z kolei jak podkreśla Piotr Janowczyk, który jest pomysłodawcą i autorem projektu - na renowacji się nie skończy:

- Będą też trzy nowe portrety. To są sylwetki z różnych epok XX wieku. To jest Krystyna Krahelska, poetka i twarz Syrenki Warszawskiej. Jest również postać Barbary Bittnerównej - primabaleriny Teatru Wielkiego. I jeszcze znakomita projektantka - Grażyna Hase. Krótko mówiąc, trzy kobiety zostały włączone do tego cyklu i sprawiły, że zyskał on trochę inny obraz - mówił autor, Piotr Janowczyk

W galerii pojawiła się też identyfikacja wizualna w postaci tablic informacyjnych. Pośród wizerunków znaleźli się warszawscy literaci znani reżyserzy, aktorzy, poeci i muzycy działający w stolicy od czasów międzywojnia, przez okres PRL-u aż po lata 90-te XX wieku. Portrety malowane były na arkuszach blachy cynkowej. Pośród sportretowanych znaleźli się Agnieszka Osiecka, Czesław Niemen, Leopold Tyrmand, Marek Hłasko, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kamil Baczyński, Czesław Niemen, Witold Lutosławski, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Zbigniew Zapasiewicz, Miron Białoszewski, Tadeusz Boy-Żeleński, Jan Holoubek, Stanisław Grzesiuk, Tadeusz Gajcy, Jerzy Waldorff, Stanisław Bareja, Kazik Staszewski, Krystyna Janda, Jan Łomnicki, Wojciech Młynarski, Marek Nowakowski, Tadeusz Konwicki, Barbara Bittnerówna, Grażyna Hase, Krystyna Krahelska.

Galerię można znaleźć przy al. Armii Ludowej na Trasie Łazienkowskiej poniżej GUS.

Galeria poza nowymi twarzami zmieniła swoją kolorystykę. Z kolorowych projektów, zmieniła się w namalowane na blasze monochromatyczne wizerunki. Projekt współfinansowało Miasto stołeczne Warszawa oraz Związek Artystów Scen Polskich ZASP.

Czytaj także: Lodowiska zamknięte, ale na nartach można jeździć! Górka Szczęśliwicka otwarta w czasie pandemii

Najbardziej niezawodne auta | ESKA XD - Prosto z salonu #11