Warszawskie budynki walczą o nagrodę im. Miesa van der Rohego
Pawilon ZODIAK w Pasażu Wiecha pojawił się na mapie Warszawy w 2018 r.oku, w miejscu kwiaciarni i dawnego tarasu. Dziś jest miejscem spotkań oraz wystaw o architekturze i rozwoju gospodarczym. To również przestrzeń dyskusji i wymiany wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się architekturą, są aktywni w przestrzeni miejskiej, działają na rzecz przedsiębiorczości czy innowacyjności.
Dziś uczestniczy w wyścigu o prestiżową europejską nagrodę architektoniczną. To jeden z czterech obiektów w Warszawie ubiegających się o tytuł najlepszego budynku Europy. W sumie w tym roku nominacje zdobyło 449 obiektów z 279 miast w 41 krajach Europy. Fundatorem nagrody jest Komisja Europejska oraz Fundacja im. Miesa van der Rohego. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane co dwa lata od 1988 roku. W tej edycji w związku z pandemią COVID-19 odbędzie się kilka etapów selekcji, a sam finał zaplanowano na wiosnę 2022 roku. Docenione zostaną realizacje, które w szczególnie trafny sposób odpowiadają na wyzwania współczesnego świata oraz przykładają się do rozwoju europejskiej architektury i urbanistyki.
W poprzednich edycjach nagrody nominowanych było 116 budynków z Polski, ale zwycięski tytuł otrzymała dotychczas jedynie Filharmonia Szczecińska (2015 r.).
Wśród nominowanych w Warszawie są stacje metra
Pawilon to nie jedyny warszawski obiekt nominowany w 22 edycji konkursu. Wyróżniono też trzy stacje metra na warszawskiej Woli (BP Metroprojekt, Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, Archinauci), Elektrownię Powiśle (APA Wojciechowski Architekci) oraz kompleks biurowo-hotelowy P4 na Służewcu (JEMS Architekci) - podaje miasto.
Stacje Ks. Janusza, Młynów i Płocka - każda z nich została zaprojektowana tak, aby nawiązywała do historii miejsca oraz współczesnego otoczenia. Wszystkie trzy stacje zostały otwarte 4 kwietnia 2020 roku.