Praga dla "przyjezdnych" i "tutejszych"
Praga ma wiele twarzy - tak samo, jak jej mieszkańcy. Zarówno Ci, którzy są związani z prawą stroną Wisły od urodzenia oraz studenci czy młode rodziny, które dopiero niedawno się tu przeprowadziły. Projekt Fundacji Zwalcz Nudę ma na celu zachęcenie każdej z tych grup, aby poczuli się na Pradze prawdziwie „u siebie”. Planowane działania pomogą w integracji sąsiedzkiej i międzypokoleniowej, a także we wzmocnieniu lokalnej tożsamości.
Pierwszym z zaplanowanych działań są spacery, dzięki którym mieszkańcy Pragi lepiej poznają historię i ciekawe miejsca w swojej dzielnicy. Organizatorzy wyszli z założenia, że aby zbudować lub pogłębić swoją więź z danym miejscem, warto poznać jego przeszłość. Najbliższe spacery odbędą się 13 i 27 listopada. Zapisy na wydarzenia znajdziecie na TEJ stronie.
Na 20 listopada zaplanowano grę miejską po Starej Pradze.
- Chcemy, żeby uczestnicy poznali historię tego miejsca, budynki i postacie związane z tym miejscem. Żeby poprzez zabawę dowiedzieli się czegoś o swoich sąsiadach - mówi Ola Stronkowska z Fundacji Zwalcz Nudę i dodaje, że w trakcie gry nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, którzy mogą w niej uczestniczyć z całymi rodzinami.
Polecany artykuł:
Zorganizuj coś swojego!
Często okazuje się, że to właśnie mieszkańcy – gospodarze znają najciekawsze miejsca i historie. Właśnie dlatego Fundacja Zwalcz Nudę zorganizowała konkurs na najlepszą autorską trasę spacerową po Starej, Nowej Pradze i Kamionku. Spacer powinien być subiektywną wycieczką po dzielnicy, która łączy prywatne anegdoty i wspomnienia z historią dzielnicy. Mieszkańcy Pragi mają okazję pokazać swoje ulubione zakątki i opowiedzieć o nich. Najciekawsze i najbardziej oryginalne prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. Uczestnicy wcielą się w rolę przewodnika i przeprowadzą też konkursowy spacer. Najciekawsze trasy zostaną opublikowane na stronie internetowej w formie wirtualnego spacerownika. Autorzy trzech najlepszych spacerów otrzymają nagrody rzeczowe. Zapisy na to wydarzenie znajdują się TUTAJ.
Zaktywizować się też można poprzez Program Wspierania Inicjatyw Sąsiedzkich. Dajemy swój pomysł, a fundacja daje nam wsparcie: logistyczne, merytoryczne a nawet materialne (do 5 tys. zł).
- Można na przykład zrobić sąsiedzką gwiazdkę, albo też skrzyknąć się i pomalować wspólnie jakieś pomieszczenie, np. na świetlicę - mówi Ola Stronkowska z Fundacji Zwalcz Nudę.
Więcej o tym projekcie znajdziecie na TEJ stronie.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!