W poprzedni piątek na zwołanej na wniosek radnych PiS sesji, radni zdecydowali jednogłośnie, że aferą korupcyjną w praskim urzędzie zajmie się komisja rewizyjna. Jednak jak powiedział radny Marek Borkowski, komisja jeszcze się nie zebrała.
Zatrzymanie wiceburmistrza dzielnicy Pragi-Południe
11 lipca funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA zatrzymali Adama C., byłego już wiceburmistrza Pragi-Południe oraz Jacka G., naczelnika wydziału architektury i budownictwa w urzędzie dzielnicy Praga-Południe. Zatrzymano również dwóch przedsiębiorców. Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. korupcji czynnej i biernej, podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego oraz wystawienia i użycia nierzetelnej faktury.
Wiceburmistrz trafi do aresztu na dwa miesiące, natomiast jeden przedsiębiorca na miesiąc. W stosunku do naczelnika wydziału architektury i budownictwa w urzędzie dzielnicy Praga-Południe prokurator wystąpił o dozór policyjny i poręczenie majątkowe, a w przypadku drugiego przedsiębiorcy o dozór.
Korupcja i zatajenie dodatkowego źródła dochodu
Wiceburmistrz - jak ustalili śledczy - zarządzał spółką deweloperską, zarejestrowaną formalnie na jego ojca i z prowadzonej działalności czerpał korzyści. W oświadczeniu majątkowym zataił ten fakt. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przyjął i zaewidencjonował w księgach spółki oraz użył w składanych deklaracjach poświadczającą nieprawdę fakturę na kwotę 492 tys. zł.
Ponadto działając z innym deweloperem, zatrudnił na stanowisku naczelnika wydziału architektury i budownictwa urzędu dzielnicy Praga-Południe urzędnika dzielnicy Rembertów Jana G. w zamian za wydanie pozwolenia na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego bez powiadomienia o wydaniu tych decyzji osób będących stronami postępowania.
Zobacz poniżej zdjęcia rozbudowy ZUSOK-u w Warszawie. Lipiec 2023: