więzienie

i

Autor: Pexels

Ze świata

Więzień określił się jako transpłciowa kobieta. Trafił do żeńskiego bloku

2023-08-11 15:04

Więzień pochodzenia bułgarskiego, który w Alicante odbywa karę wieloletniego pozbawienia wolności za liczne rozboje, kradzieże i porwania, skorzystał z prawa o samostanowieniu płci, które niedawno weszło z życie w Hiszpanii. Zdeklarował niezgodność płci z odczuwalną i określił się jako transpłciowa kobieta. Po wybraniu sobie imienia znanej hiszpańskiej piosenkarki zażądał przeniesienia do zakładu karnego dla kobiet.

Dyrekcja zakładu karnego spełniła życzenie więźnia, wskazując na "zamęt prawny" i brak jasnej procedury postępowania w takich przypadkach.

W pawilonie dla kobiet więzień przekazał, że jest kobietą transpłciową o orientacji homoseksualnej. Nawiązał kontakt z jedną z więźniarek, która wkrótce poinformowała dyrekcję, że jest w ciąży.

Więźniarka początkowo chciała przerwać ciążę, ale później zdecydowała się na jej utrzymanie. Transpłciowa partnerka kobiety została przeniesiona do zakładu karnego dla mężczyzn.

Po tym incydencie dyrekcja zakładu karnego zdecydowała o ustanowieniu dwóch zmian pod prysznicami dla uniknięcia kontaktów seksualnych między osobami deklarującymi się jako transpłciowe i więźniarkami - kobietami biologicznymi.

Zamieszanie w przepisach

W hiszpańskich zakładach karnych dochodzi do sytuacji "zamętu prawnego" w związku z obowiązującą od marca br. ustawą dotyczącą osób transpłciowych.

Na mocy nowego prawa każdy, kto ukończył 16 lat może zmienić płeć bez wcześniejszego orzeczenia sądu i terapii hormonalnej. Wystarczy deklaracja własna o płci odczuwanej, odmiennej od biologicznej, wypełnienie formularza, dowód osobisty i świadectwo urodzenia. Cała procedura trwa najwyżej cztery miesiące. Zakłady karne wskazują na brak procedury postępowania w przypadku więźniów, którzy decydują się na korektę płci w trakcie odbywania kary.

Muzeum Historii Polski - zobacz zdjęcia:

Wyrok dla mordercy więziennej psycholog za gwałty