zdjęcia

Wieżowiec w centrum Warszawy sprzedany. To największa transakcja na rynku biurowym w Europie

2024-12-02 13:56

280 mln euro, czyli ponad 1,2 miliarda złotych. Za taką kwotę Ghelamco, czołowy deweloper na polskim rynku nieruchomości komercyjnych, sprzedało swoją flagową inwestycję w centrum - wieżowiec Warsaw UNIT przy rondzie Daszyńskiego. Nabyła go szwedzka spółka nieruchomościowa Eastnine AB. To największa transakcja na rynku biurowym, jaką w tym roku zawarto w Europie.

Wieżowiec Warsaw UNIT ma nowego właściciela

Eastnine i Ghelamco poinformowały 26 listopada o podpisaniu umowy kupna-sprzedaży położonego w centrum Warszawy wieżowca Warsaw UNIT o wartości 280 mln euro, czyli ponad 1,2 miliarda złotych. To rekordowa transakcja na rynku biurowym w 2024 roku nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Liczący 202 metry wysokości i prawie 60 tys. mkw. powierzchni najmu biurowiec należy do najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych obiektów tej klasy na kontynencie.

- Ta transakcja to ważny i optymistyczny sygnał dla całej branży nieruchomości. Inwestorzy wracają na zakupy i nie stronią od inwestycji w perspektywiczne aktywa, spełniające wyśrubowane normy wpisujące się w wymogi ESG. Nabycie budynku w centralnej lokalizacji charakteryzującej się mocnym popytem wśród najemców, ograniczoną podażą nowych projektów i perspektywą wzrostu czynszów to bezpieczna długoterminowa inwestycja – mówi Rafał Gierczak, członek zarządu, dyrektor działu zarządzania aktywami w Ghelamco Poland.

Nabywca wieżowca, Eastnine, to szwedzka spółka notowana na Nasdaq Stockholm Mid Cap, Real Estate, która koncentruje się na nowoczesnych, zrównoważonych i wysokodochodowych nieruchomościach biurowych w najlepszych lokalizacjach na wybranych rynkach w krajach bałtyckich i w Polsce.

Warsaw UNIT jest w pełni skomercjalizowany, a do jego największych najemców należą:

  • Warta,
  • Moderna,
  • CBRE,
  • Stryker,
  • Amazon,
  • OmniOffice
  • Imperial Tabacco.

O energooszczędny i niskoemisyjny charakter Warsaw UNIT, w pełni zasilanego czystą energią, codziennie dba ponad 40 tys. czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego systemu BEMS. Dzięki temu i wielu innym rozwiązaniom, zużycie energii w wieżowcu jest nawet o blisko 30 proc. mniejsze niż w porównywalnych obiektach wysokościowych. W budynku funkcjonuje też opracowany przez Ghelamco i zespół Signal OS autorski system operacyjny z własną aplikacją, która daje najemcom i zarządcom wiele możliwości, w tym czynnego uczestnictwa w procesie zrównoważonego gospodarowania mediami. Projekt Ghelamco wyróżnia elegancka, ponadczasowa architektura spod kreski Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury PROJEKT i oryginalne rozwiązania, takie jak falująca na wietrze fasada kinetyczna w formie smoczej łuski czy Skyfall Warsaw – niezwykła przestrzeń eventowa wyposażona w pełni przeszklony podniebny taras widokowy z ruchomą platformą, podkreślono w komunikacie prasowym.

Zdjęcia Warsaw UNIT:

Varso Tower. To najwyższy budynek w Unii Europejskiej, zdjęcia: