Wścieklizna w Warszawie

i

Autor: pixabay.com / zdm.waw.pl Wścieklizna w Warszawie

Wścieklizna w Warszawie - ZDM zawiesiło TABLICE OSTRZEGAWCZE

2021-12-29 14:01

Na terenie województwa mazowieckiego potwierdzono już ponad 100 przypadków wścieklizny! Zakażenia tą niezwykle groźną chorobą odnotowano też w Warszawie. Na terenie kilku dzielnic pojawiły się tablice ostrzegawcze. Sprawdźcie, gdzie uważać na zwierzęta domowe.

Wścieklizna szaleje na Mazowszu! Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że od początku 2021 roku wykryto już 105 zarażonych zwierząt. Ostatnie doniesienia mówią o przypadkach odnotowanych na terenie powiatów mińskiego i otwockiego oraz w Warszawie. Zagrożonych jest aż sześć dzielnic stolicy! W związku z tym Zarząd Dróg Miejskich rozwiesił na ich obszarze żółte tablice informujące o wściekliźnie. Oprócz tego wydano rozporządzenie zobowiązujące posiadaczy i posiadaczki zwierząt domowych do zachowania szczególnej ostrożności. W dalszej części artykułu dowiecie się, które dzielnice są zagrożone wścieklizną i co przewiduje rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego.

Tomaszewski MASAKRUJE Sousę: To jest moralny PINOKIO! | Futbologia

Żółte tablice w sześciu dzielnicach Warszawy

W Warszawie obszar zagrożony wścieklizną to sześć dzielnic: Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów, Praga-Południe oraz Wilanów. ZDM rozwiesiło tam tablice z napisem "Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt". Wszędzie tam obowiązują też ograniczenia przewidziane w rozporządzeniu Wojewody Mazowieckiego.

Rozporządzenie Wojewody - koty trzymać w domu, psów nie spuszczać ze smyczy

Z rozporządzeniem powinny się w szczególności zapoznać wszystkie osoby posiadające psa lub kota. Dokument zakazuje bowiem wypuszczania kotów z domu. Psy zaś nie mogą być podczas spacerów spuszczane ze smyczy. Ponadto w sześciu zagrożonych wścieklizną dzielnicach zabrania się organizowania polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem zwierząt mogących się zarazić. W przypadku napotkania dzikich zwierząt zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i powiadomienie odpowiednich służb.

Wścieklizna na Mazowszu

Poniżej zamieszczamy obszary województwa mazowieckiego zagrożone wścieklizną:

  • Warszawa: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczona od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe, Wilanów
  • Gminy powiatu mińskiego: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek
  • Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński, wołomiński.

Wścieklizna - objawy u zwierząt i ludzi

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Jej objawami u zwierząt są m.in. agresywne zachowanie, ślinotok, połykanie ziemi i kamieni. U człowieka zaś mogą wystąpić bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i wodowstręt. Szczegółowe informacje na temat zagrożenia wścieklizną i związanego z tym rozporządzenia znajdziecie na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!