wybory

i

Autor: MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

2024-06-03 17:05

Po niedawnych wyborach samorządowych nadchodzą kolejne - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Nim Polki i Polacy ruszą do urn, powinni zapoznać się z dostępnymi w kwestii miejsca oddania głosu możliwościami. Jak więc można zmienić miejsce głosowania? Czym tym razem można skorzystać z zaświadczenia o prawie do głosowania? Podpowiadamy!

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - zaświadczenie o prawie do głosowania

Od piątku, 26 kwietnia wyborcy mogą składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Będzie ono potrzebne, jeśli obywatel nie ma pewności, gdzie będzie przebywał w dniu wyborów.

- Na podstawie tego dokumentu będzie można oddać swój głos w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Ważne, aby dobrze zabezpieczyć ten dokument. Zaświadczenie wydawane jest tylko raz i jego utrata będzie oznaczała brak możliwości oddania głosu - przypomnieli urzędnicy z warszawskiego ratusza.

Wniosek złożyć można do 6 czerwca br. Należy to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika w urzędzie gminy, a w stolicy - w urzędzie dzielnicy. Poza granicami kraju zaświadczenia wydają konsule RP. Cała procedura jest bezpłatna.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - zmiana miejsca głosowania

Również od 26 kwietnia wyborcy mogą zmienić miejsce głosowania. Procedurę należy rozpocząć od sprawdzenia adresu w Centralnym Rejestrze Wyborców, aby upewnić się, że jest nieważny. Jeśli tak, należy złożyć wniosek - można to zrobić osobiście (w Warszawie odpowiednim adresem będzie Delegatura Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której będzie się przebywało w dniu wyborów) lub przez Internet.

Ta usługa również jest całkowicie bezpłatna. Zainteresowani mają czas na zmianę miejsca głosowania do 6 czerwca.

Jak dodatkowo podkreślili warszawscy urzędnicy, obywatele Unii Europejskiej, którzy są zameldowani na pobyt stały w stolicy, muszą przed wyborami złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - głosowanie przez pełnomocnika i głosowanie korespondencyjne

Osoby, które najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat lub posiadają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mogą skorzystać ze specjalnych udogodnień. Przysługuje im głosowanie przez pełnomocnika lub drogą korespondencyjną. W pierwszym przypadku chętni muszą złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa (do 31 maja), w drugim - zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego (mieszkańcy stolicy muszą zwrócić się do Komisarza Wyborczego w Warszawie I do 27 maja).

- Wyborca, który zachorował i w dniu głosowania podlega obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może również głosować korespondencyjnie - dodał ratusz.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 odbędą się w niedzielę, 9 czerwca. Głosowanie potrwa w godz. 7:00-21:00.

Znalezisko na budowie metra - zobacz zdjęcia:

Politycy o starcie Wąsika i Kamińskiego do europarlamentu