Romuald Starosielec

i

Autor: Jakub Kaminski/East News

Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe 2024. Kim jest Romuald Starosielec? To najbardziej tajemniczy kandydat na prezydenta Warszawy

2024-04-03 17:31

W najbliższych wyborach samorządowych o urząd prezydenta Warszawy będzie ubiegało się sześcioro kandydatów. Najbardziej tajemniczym z nich jest bez wątpienia Romuald Starosielec, o którym wyborcy wciąż wiedzą stosunkowo niewiele. Kim jest działacz? Czym się zajmuje na co dzień? Przedstawiamy jego sylwetkę.

Romuald Starosielec - wiek, pochodzenie, wykształcenie

Romuald Starosielec ma 64 lata. Obecnie mieszka w Warszawie, jednak z niej nie pochodzi. - Z Warszawą zetknąłem się po raz pierwszy na stałe w pamiętnym 1981 r., w czasie kryzysu bydgoskiego [...]. Znalazłem się tutaj wyrzucony z Dęblina, ponieważ tam latałem w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej. [...] Z Warszawą związałem swoje losy konspiracyjne, to było wielkie przeżycie lat 80. Od tej pory jestem Warszawie wierny - opowiedział sam działacz w debacie przedwyborczej w Kanale Zero.

W serwisie Linkedin znaleźć można również informację, że Starosielec studiował na Uniwersytecie Warszawskim. W 1986 r. został magistrem historii. Studia musiał więc rozpocząć od razu po przyjeździe do stolicy w 1981 r.

W przeszłości, mimo zamieszkiwania w Warszawie, działacz angażował się w politykę nie tylko na poziomie tego miasta. W wyborach parlamentarnych był bowiem koordynatorem reprezentowanego przez niego Ruchu Naprawy Polski w Elblągu.

Romuald Starosielec - partia, poglądy

Według profilu Starosielca w serwisie Linkedin jest on redaktorem naczelnym miesięcznika Polityka Polska oraz współzałożycielem Ruchu Jedność Narodu. W jednej z przedwyborczych debat wspomniał także, iż w przeszłości przez rok pracował jako nauczyciel. W wyborach samorządowych startuje jako reprezentant Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski - koalicji, do której przystąpił wspomniany Ruch Jedność Narodu.

Ugrupowanie Jedność Narodu powstało w 2015 r. z inicjatywy byłych działaczy Ligi Polskich Rodzin i było siłą "patriotyczną, narodową i społeczną". Starosielec pełnił funkcję jego prezesa od 2020 do 2023 r., kiedy to partia została wyrejestrowana z ewidencji przez sąd w wyniku złożenia po terminie sprawozdania finansowego za 2019 r.

Zgodnie ze swoją podstawą programową JN światopoglądowo opowiadała się m.in. za ustanowieniem "zasad chrześcijańskiego Dekalogu oraz zasad życia zgodne z prawami naturalnymi" fundamentem polskiej narodowej tożsamości oraz oddaniem rodzicom pełnego prawa do decydowaniu o "nauce i wychowaniu dzieci oraz zakresie ich szczepień zdrowotnych" (stąd m.in. pomysł na wprowadzenie bonu edukacyjnego). Program Ruchu Naprawy Polski okazuje się bardzo podobny - w nim zawarto m.in. propozycję możliwości odwoływania polityków, którzy nie spełniają wyborczych obietnic, likwidację Ministerstwa Edukacji Narodowej i zastąpienie go społeczną Komisją Edukacji Narodowej oraz odbudowę Obrony Cywilnej.

W swojej karierze politycznej Romuald Starosielec próbował już bezskutecznie kandydować do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Chciał także zostać prezydentem Polski, jednak nie zebrał wystarczającej liczby podpisów pod swoją kandydaturą. Nie udało mu się również zostać europosłem.

Romuald Starosielec - wizja Warszawy

Jak wynika z odpowiedzi na przedwyborcze pytania, zadane kandydatom przez redakcję RMF FM, Romuald Starosielec jest zwolennikiem zburzenia Pałacu Kultury i Nauki. W miejscu Lotniska Chopina, jeśli powstanie CPK, powinna jego zdaniem zostać wybudowana nowoczesna dzielnica. Jest także zwolennikiem wzniesienia w stolicy hali koncertowo-sportowej.

Skąd miasto powinno czerpać pieniądze na rozbudowę metra? - Zdaniem Starosielca z "emisji przez Warszawę długoterminowych obligacji oraz zysków osiąganych ze sprzedaży ziemi należących do miasta i Skarbu Państwa, również tej leżącej w pobliżu projektowanych stacji metra". - Przy czym projekt przyszłych linii powinien zakładać harmonijny rozwój miasta, a nie jak dotychczas łączenie istniejących dzielnic - odpowiedział.

W kwestii planów budowy tanich mieszkań na wynajem stwierdził natomiast, że te powinny powstawać w ramach "trzech organizacyjnych form budownictwa: budownictwa na wynajem; budownictwa opartego na znowelizowanych zasadach spółdzielczych; budownictwa zorganizowane przez pracowników firm i urzędów; budownictwa deweloperskiego". - Miasto powinno 10 razy intensywniej i dwa razy taniej rozbudowywać infrastrukturę niezbędną do powstawania nowych mieszkań, a jest to warunek niezbędny do szybkiego rozwoju budownictwa we wszystkich powyższych formach własności. Dobry prezydent może sprawić, że w jego 5-letniej kadencji zostanie wybudowanych w Warszawie 120 tysięcy nowych mieszkań komunalnych - dodał.

W swoim liście do wyborców podkreślił natomiast, że chciałby, aby stolica była Sercem Polski, co oznacza "zbiorowy, zorganizowany wysiłek obywateli Warszawy dla zachowania kodu kulturowego oraz świadomości cywilizacyjnej i duchowej Polski". Zapewnił także o planach inwestowania w kulturę i stworzenia w każdej dzielnicy Ośrodków Pracy Twórczej. - Warszawa przyjmie na siebie rolę aktywnego uczestnika działań mających na celu deeskalację konfliktów zbrojnych w Europie oraz dołoży wszelkich starań, aby wojna na Ukrainie się zakończyła i został osiągnięty sprawiedliwy pokój. Jeśli na szczeblu naszego państwa zabraknie tego typu inicjatyw, zorganizujemy je na poziomie samorządowym z partnerami ze Wschodu i Zachodu - podkreślił również w piśmie.

Romuald Starosielec prywatnie

O prywatnej stronie Romualda Starosielca wciąż wiadomo bardzo niewiele. Na stronie internetowej Ruchu Naprawy Polski znaleźć można jedynie informację, że działacz jest mężem, ojcem i dziadkiem.

Nowa kładka pieszo-rowerowa w Warszawie - otwarcie:

"Wszyscy kradną"! Warszawiacy ostro przed wyborami