Warszawa z lotu ptaka

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

Z Warszawy znikają mieszkańcy. Które miasta i regiony wybierają najczęściej?

2023-12-01 9:06

Z Warszawy wyjeżdża coraz więcej mieszkańców. Tylko na przestrzeni ostatnich czterech lat ze stolicy Polski wyjechało blisko 180 tys. osób. Jak pokazują najnowsze badania, wyjeżdżający w większości przypadków wybierają mniejsze miejscowości. W ten sposób ratują je także przed depopulacją.

Polacy opuszczają największe miasta. Warszawa, Wrocław i Trójmiasto w czołówce

Do tej pory wydawało się, że takie miejsca jak Warszawa, Wrocław czy Trójmiasto przyciągają do siebie najwięcej nowych mieszkańców. Sytuacja z biegiem lat uległa jednak zmianie. Według najnowszych ustaleń Instytutu Pokolenia odnotowano wysoką liczbę osób, które postanowiły opuścić wymienione miasta już na dobre.

– O ile w przypadku aglomeracji warszawskiej dotychczasowe trendy odnośnie do migracji uległy zmianie, widoczna jest bowiem emigracja poza ośrodek centralny i powiaty ziemskie aglomeracji, o tyle w przypadkach dwóch pozostałych aglomeracji nie dostrzega się tej tendencji – czytamy w opracowaniu „Dyskretny urok miast i miasteczek. Dokąd przeprowadzają się mieszkańcy metropolii?” autorstwa Instytutu Pokolenia.

Jak wskazało badanie, tylko w latach 2019-2022 ze stolicy Polski wyprowadziło się prawie 180 tys. osób. Drugi w kolejności jest Wrocław, blisko 49 tys. osób. Podium zamyka Trójmiasto, około 27 tys. osób. Według ogółu populacji tych miast na stan z 2021 r. jest to kolejno 10 proc., 7,2 proc. oraz 3,6 proc.

Dokąd przeprowadzają się mieszkańcy Warszawy? Celem mniejsze miasta

Badanie wykazało także, dokąd w znaczącej mierze przeprowadzają się mieszkańcy Warszawy. Najczęściej migrowano do Grójca, Garwolina, Ciechanowa i Gostynina. W samym tylko Grójcu, migranci z Warszawy stanowią aż ponad 10 proc. mieszkańców. Jeśli chodzi o lokalizacje poza woj. mazowieckim, w takie okolice postanowiło przeprowadzić się 4 na 100 mieszkańców Warszawy.

Powodem takich zmian migracyjnych są skutki pandemii oraz upowszechnienie pracy zdalnej. Wyjeżdżający wybierają także mniejsze miejscowości ze względu na niskie koszty życia, m.in. dotyczące zakupu czy wynajmu mieszkania.

Zobacz poniżej zdjęcia Bożego Narodzenia w PRL:

Do Warszawy "zawitała" wystawa multimedialna pt. "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo"