"The Wall Street Journal"
Według publicystów "The Wall Street Journal", Europa Wschodnia zaczęła działać dużo szybciej i bardziej zdecydowanie niż kraje Europy Wschodniej. To dało nam przewagę nad koronawirusem i utrzymanie kontroli nad pandemią.
- W Europie Zachodniej szpitale są przepełnione ludźmi chorymi na koronawirusa, a kostnice starają się nadążyć za rosnącą liczbą zmarłych. Jednak w krajach na wschodzie kontynentu zakażenia są w dużej mierze pod kontrolą, a rządy zaczynają rozluźniać blokady - czytamy.
Europa Wschodnia radzi sobie z koronawirusem
Autorzy tekstu podkreślają, że gdy we Włoszech chodzono na mecze piłki nożnej, a rząd Wielkiej Brytanii nie wprowadzał zakazu wychodzenia z domów - Czechy zamknęły szkoły, Słowacja wprowadziła stan wyjątkowy, a Polska zadecydowała m.in. o zamknięciu granic. Takie działania Europy Wschodniej przynoszą efekty, bo rząd w Czechach przedstawił już plan na stopniowe odmrażanie gospodarki. Już od 20 kwietnia nasi sąsiedzi zamierzają stopniowo otwierać sklepy, restauracje i galerie handlowe.
Jaką pomoc dla przedsiębiorców oferuje rząd w czasie epidemii?
Posłuchaj podcastu oraz wypowiedzi Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego:
Obostrzenia w Polsce - kiedy się skończą?
Póki co w Polsce wciąż rośnie liczba zarażonych koronawirusem. Każdego dnia Ministerstwo Zdrowia informuje też o kolejnych ofiarach COVID-19. Od czwartku 16 kwietnia obowiązują dodatkowe obostrzenia - obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Ta praktyka ma nas przygotować na powrót do normalnego funkcjonowania. Większość ograniczeń wprowadzonych przez rząd obowiązuje do 3 maja. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w czwartek zostanie przedstawiony szczegółowy plan dotyczący najbliższego tygodnia i "zostaną zarysowane" propozycje rządu dotyczące kolejnych faz zmiany w obostrzeniach na najbliższych kilka tygodni. Mają one dotyczyć m.in. funkcjonowania zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz sklepów w galeriach handlowych.