Krakowskie Przedmieście w Warszawie

i

Autor: Zarząd Dróg Miejskich, Materiały prasowe

Z miasta

Zapory antyterrorystyczne pojawią się w centrum Warszawy. Skąd ta decyzja?

2025-02-11 8:41

Publiczna przestrzeń warszawskiego ścisłego centrum wzbogaci się o nowy element. Nie będzie on miał jednak walorów turystycznych - chodzi bowiem o zapory antyterrorystyczne, które zostaną ustanowione w jednej z najpopularniejszych lokalizacji. Skąd taka decyzja? Czy wzrosło zagrożenie?

Spis treści

  1. Zapory antyterrorystyczne na Trakcie Królewskim
  2. Otwarto oferty w przetargu Luty 2025
  3. Skąd decyzja o zakupie zapór antyterrorystycznych w Warszawie? Czy wzrosło zagrożenie?

Zapory antyterrorystyczne na Trakcie Królewskim

Już wkrótce w stolicy pojawią się zupełnie nowe zapory antyterrorystyczne. Mają strzec Traktu Królewskiego, czyli najbardziej reprezentacyjnej ulicy Warszawy. Będą wandaloodporne, a także wyposażone w mobilną funkcjonalność, co oznacza, że w zależności od zapotrzebowania będą mogły być składane i rozkładane.

To element niezbędny, bowiem Trakt Królewski na co dzień służy jako normalna ulica, po której m.in. kursują autobusy komunikacji miejskiej. Jedynie wiosna, latem i w okresie świąt Bożego Narodzenia zamienia się w deptak turystyczny, z którego mogą korzystać piesi. Wówczas też zapory będą wysuwane, aby zapewnić bezpieczeństwo spacerowiczom.

Otwarto oferty w przetargu Luty 2025

- Ogłosiliśmy przetarg na zakup i budowę nowych zapór antyterrorystycznych. Oferty można składać do 30 grudnia. Zapory powinny pojawić się na Trakcie Królewskim już w przyszłym roku - mówił w rozmowie z eska.pl Maciej Dziubiński z Zarządu Dróg Miejskich pod koniec 2024 roku.

Na początku lutego 2025 drogowcy otworzyli oferty w przetargu i rozpoczęli ich weryfikację. Na ten moment wiadomo, że zapory będą mobilne, montowane i demontowane za pomocą dźwigu HDS. Muszą też wytrzymać uderzenie pojazdu o masie około 7 ton. Miasto zakontraktowało na ten cel w budżecie 1,2 mln złotych.

Dwie spośród złożonych ofert oscylują w granicach 2 mln zł. Choć są to kwoty wyższe niż zakładano w budżecie, drogowcy liczą na rozstrzygnięcie przetargu.

Skąd decyzja o zakupie zapór antyterrorystycznych w Warszawie? Czy wzrosło zagrożenie?

Czy tego typu zapotrzebowanie związane jest ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego w stolicy? Jak zapewnia Maciej Dziubiński z Zarządu Dróg Miejskich, nic z tych rzeczy. Chodzi wyłącznie o względy praktyczne związane z codziennym użytkowaniem zapór.

Obecnie na Trakcie Królewskim znajdują się betonowe zapory, które jednak są bardzo trudne w obsłudze. Do ich przemieszczenia potrzeba kilku dorosłych osób. A to bardzo utrudnia działanie na Trakcie Królewskim, gdzie często trzeba przemieścić je w związku z różnymi imprezami i wydarzeniami lub też zwyczajnie usunąć po weekendzie.

Nowe zapory mają usunąć ten problem i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo gościom warszawskiego Traktu Królewskiego.

Uruchomienie świątecznej choinki na placu Zamkowym 4.12.2024:

Palma w Warszawie jak nowa! Wymienili jej liście i korę. Są plastikowe