Warszawa

i

Autor: Pexels

Nowe technologie

Zapytaliśmy ChatGPT o Warszawę za 100 lat. Taką przyszłość widzi sztuczna inteligencja

2023-04-20 19:54

ChatGPT od firmy OpenAI stał się niezwykle popularnym narzędziem, które szturmem podbiło sieć. Postanowiliśmy skorzystać z możliwości sztucznej inteligencji, aby dowiedzieć się, jaką przyszłość prognozuje dla Warszawy. Jak stolica będzie wyglądała za 100 lat? Ile będzie miała mieszkańców? Co się w niej zmieni? Sprawdźcie, jakie odpowiedzi uzyskaliśmy.

ChatGPT o Warszawie przyszłości

Pierwsze pytanie, jakie zadaliśmy botowi, brzmiało wprost: "Jak będzie wyglądała Warszawa za 100 lat?". Co ciekawe, odpowiedź, którą uzyskaliśmy, była niezwykle szeroka i analityczna. Sztuczna inteligencja wzięła pod uwagę wiele czynników, takich jak "postęp technologiczny, zmiany klimatyczne, rozwój gospodarczy, polityka", zaznaczając, że z ich powodu trudno stworzyć precyzyjną prognozę. Później czytamy jednak:

"Możliwe, że miasto będzie bardziej zielone i ekologiczne, a samochody na drogach zostaną zastąpione bardziej przyjaznymi dla środowiska środkami transportu, takimi jak rowery i elektryczne pojazdy. Warszawa może stać się wiodącym ośrodkiem w dziedzinie innowacyjnych technologii i stworzyć atrakcyjne warunki dla start-upów i przedsiębiorstw z branży technologicznej. Może także dojść do znaczącej rozbudowy infrastruktury miejskiej, a nowe budynki i osiedla powstaną z myślą o zrównoważonym rozwoju i minimalnym wpływie na środowisko. Mogą powstać nowe miejsca pracy, a miasto może stać się jeszcze bardziej kosmopolityczne, z różnorodnością kulturową i językową".

Poza pozytywnymi kwestiami rozwoju, bot wziął również pod uwagę zagrożenia: "Jednocześnie, z powodu zmian klimatycznych, miasto może mieć do czynienia z coraz większymi problemami związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak powodzie i susze. Mogą również wystąpić problemy związane z niedoborem wody pitnej i zanieczyszczeniem powietrza".

Czytaj również: Tak wygląda huta ArcelorMittal w Warszawie. Niezwykłe zdjęcia ze środka zakładu

Kolejne pytanie, które zadaliśmy, dotyczyło tego, co powinno się wydarzyć w najbliższych latach, żeby Warszawa mogła się lepiej rozwijać. W odpowiedzi otrzymaliśmy całą listę punktów, które prezentujemy poniżej:

  • Inwestycje w infrastrukturę: Ważne jest, aby kontynuować inwestycje w infrastrukturę transportową, takie jak rozbudowa linii metra, modernizacja dróg i rozwoju sieci tramwajowej. To pomoże w łatwiejszym przemieszczaniu się w mieście i poprawie jakości życia mieszkańców;
  • Zrównoważony rozwój: Warszawa powinna kontynuować inwestycje w zrównoważony rozwój, takie jak rozwój transportu publicznego, promowanie ekologicznych sposobów transportu, takich jak rowery i elektryczne samochody, a także rozwój systemów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych;
  • Rozwój przestrzeni publicznej: Warszawa powinna inwestować w rozwój przestrzeni publicznych, takich jak parki, place i aleje, aby stworzyć miejsca spotkań dla mieszkańców i poprawić jakość życia w mieście;
  • Rozwój gospodarczy: Warszawa powinna kontynuować rozwój gospodarczy i stworzyć warunki dla przedsiębiorstw, aby łatwiej było rozpoczynać działalność gospodarczą w mieście, a także promować miasto jako atrakcyjne miejsce inwestycyjne.
  • Wspieranie edukacji i kultury: Warszawa powinna inwestować w edukację i kulturę, aby zapewnić lepsze wykształcenie dla mieszkańców, a także promować kulturę miasta i przyciągać turystów".

Czytaj również: Co z SPPN na Saskiej Kępie i Kamionku? Rada Warszawy zrobiła ważny krok

Ile osób będzie mieszkało w Warszawie za 100 lat?

Gdy zapytaliśmy o to, ilu mieszkańców będzie miała Warszawa za 100 lat, ChatGPT przeanalizował dane z GUS oraz nakreślił szereg czynników, które mogą wpłynąć na prognozę. Bot zaznaczył, że bardzo trudno jest określić liczbę osób mieszkających w stolicy po takim czasie, jednak dodał: "W każdym razie, z jednej strony możliwe jest, że wraz z dalszym wzrostem gospodarczym i kulturalnym, Warszawa będzie nadal przyciągać więcej mieszkańców i może osiągnąć nawet 3-4 miliony ludzi za 100 lat. Z drugiej strony, zmiany demograficzne mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby ludności, na przykład w wyniku spadku dzietności lub migracji ludzi do innych regionów Polski lub na świecie".

Czytaj również: Nietypowy rajd w Warszawie. Będą się ścigać po mieście komunikacją miejską

Ostatecznie zapytaliśmy również: "Czy Warszawa za 100 lat będzie bardziej przyjaznym mieszkańcom miastem?". Bot odpowiedział, że w ostatnich latach w stolicy przeprowadzono już szereg działań, mających ułatwiać życie osób je zamieszkujących. Wymienił przy tym: "inwestycje w infrastrukturę transportową, rozwój przestrzeni publicznej, rozwój infrastruktury rowerowej, zieleń miejską, programy promujące zrównoważony rozwój i ochronę środowiska, a także szeroko rozumiane inicjatywy kulturalne i edukacyjne".

"Można przypuszczać, że w kolejnych latach Warszawa będzie dążyła do kontynuowania tych działań i wprowadzania nowych rozwiązań, aby jeszcze bardziej poprawić jakość życia mieszkańców i uczynić miasto jeszcze bardziej przyjaznym dla ludzi. Współczesne trendy w planowaniu miast, takie jak zrównoważony rozwój, ekologia, innowacyjność i partycypacja mieszkańców, mogą także wpłynąć na kształtowanie przyszłej Warszawy jako bardziej przyjaznego miasta dla swoich mieszkańców" - czytamy w ostatniej odpowiedzi.

A wy jak wyobrażacie sobie Warszawę za 100 lat?

Krzysztof Krawczyk dostał swój mural w Warszawie