Pokój na Lato powraca na sezon 2025
Choć pierwszą kawę w Pokoju na Lato będzie można wypić kilka dni wcześniej, wielkie otwarcie pawilonu zaplanowano na sobotę, 17 maja. Tego dnia w Warszawie odbędzie się Noc Muzeów 2025, która dla wielu okaże się bez wątpienia idealną okazją, by odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego i jego okolice. Inauguracja będzie wyjątkowa - w jej ramach, na godz. 21:30 zaplanowano bowiem koncert Łona x Konieczny x Krupa.
- Koncert, na którym wystąpią Łona, Krupa i Konieczny, to koncert z ostatniej płyty Łony, którą uważam za naprawdę wybitną pod względem językowym, ciekawą, bardzo osadzoną w mieście, mówiącą o życiu. Są takie płyty i teksty muzyczne, które są rodzajem poezji, mówią coś więcej o życiu i nie są tylko rozrywką. Ta płyta, ten koncert będą do takich należały - opowiedział w rozmowie z reporterką Radia ESKA Jan Ołdakowski.
Jak dodał, tego dnia Muzeum Powstania Warszawskiego będzie otwarte "do ostatniego klienta". - Inaugurujemy też specjalny magazyn muzealny. Wewnątrz muzeum powstał magazyn, który ma prześwity, przez które będzie można zajrzeć do magazynu i zobaczyć, co tak naprawdę muzealnicy trzymają w magazynie, czego na co dzień nie widać - wyjaśnił.
Zielony pawilon w środku wielkiego miasta
Ołdakowski opowiedział też nieco więcej o samym Pokoju na Lato. - To takie miejsce, które chcemy, żeby było miejscem terapeutycznym, żeby było rodzajem lekarstwa na te wszystkie złe rzeczy, które nas spotykają, na mnogość bodźców, które powodują czasami u nas zły nastrój, przygnębienie albo depresję. Pokój na Lato na tym malutkim kawałku zieleni, w tych drzewach rosnących tutaj od wojny to jest miejsce, w którym mówimy, że będziemy też leczyć tych wszystkich, którzy czują się przygnębieni, którzy czują się przebodźcowani. To jest miejsce, w którym mamy nadzieję, że czas będzie płynął wolniej. Tu będziemy też rozmawiać o tym, co nas stresuje, po pierwsze będziemy rozmawiać o źródłach naszych lęków, ale po drugie będziemy też robić wszystko, żeby udało się znaleźć jakiś spokój - zaznaczył.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego dodał, że z tego względu na odwiedzających Pokój na Lato czekać będzie "dużo warsztatów, dużo zajmowania się jedzeniem, przygotowywanie jedzenia, rozmawianie o tym, jak osiągnąć równowagę". - Pokój na Lato to miejsce gościnne. [...] Ma to do siebie, że do niego można przyjść w każdej chwili, można też przyjść samotnie, usiąść na leżaku. Tutaj zawsze będzie coś smacznego do zjedzenia, coś smacznego do wypicia - podkreślił, dodając, że pawilon jest miejscem oswajającym zastawioną biurowcami i blokami część miasta.
- Dookoła stoją wieżowce, a tutaj nagle możemy poczuć się jak na spacerze, bo jesteśmy otuleni w parku, bo jesteśmy otuleni zielenią, bo stoją wszędzie dookoła nas drzewa. Rośnie prawdziwa trawa, rosną prawdziwe krzaki, więc to jest taki kawałek starej, warszawskiej przyrody, która została tutaj posadzona podczas odbudowy Warszawy. Na wszystkich ruinach, jak nie można ich było zagospodarować, sadzono drzewa, więc stąd te dwie wielkie, stare topole, przypominają właśnie o tych trudnych czasach Warszawy sprzed 80 lat - zaznaczył.
Program wydarzeń planowanych na ten sezon w Pokoju na Lato znaleźć już można na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Współpraca: Karolina Stachacz