Zima im nie straszna. UW, PW i WUM - warszawskie uczelnie nie będą oszczędzały na zajęciach

i

Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS Uniwersytet Warszawski

Zima im nie straszna. UW, PW i WUM - warszawskie uczelnie nie będą oszczędzały na zajęciach

2022-09-28 13:51

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi z powodu ogromnych podwyżek cen energii przełożyła początek semestru letniego. Tym samym zajęcia na tej uczelni nie odbędą się w styczniu. Koszt prądu uderzy też w uczelnie w Warszawie. Te jednak podjęły inne decyzje.

Z prognoz łódzkiej filmówki wynika, że w styczniu za prąd zapłaciłaby 10 razy więcej niż w ubiegłym roku. Stąd decyzja o przełożeniu zajęć, o czym informowaliśmy jako pierwsi. Przed takim scenariuszem zabezpieczyła się warszawska Politechnika.

- Jeszcze przed drastyczną zwyżką cen podpisaliśmy umowę długoterminową na dostawę energii. Jest to umowa z gwarancją stałej ceny. Nie przewidujemy zatem scenariusza, w którym ze względu na wysokie ceny przejdziemy na nauczanie zdalne, które w przypadku uczelni technicznych jest trudne do zrealizowania. Z drugiej strony okres pandemiczny spowodował, że Politechnika jest gotowa przejść na nauczanie hybrydowe niemalże z dnia na dzień - mówi rzecznik uczelni Krzysztof Szymański.

Iga Świątek: Mam nadzieję, że jestem dobrym szefem, ale to skomplikowane

Podwyżki będą, zajęcia też

W trudniejszej sytuacji jest Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wyższe koszty energii to poważne wydatki dla uczelni - mówi nam jej rzecznik, Jarosław Kulczycki.

- Przewidujemy, że koszty wzrosną nawet 3-krotnie, co będzie oznaczało wydatek wyższy o 25 mln złotych. Jeśli chodzi o energię cieplną, to jesteśmy podłączeni do ciepła systemowego i nie mamy na razie danych na temat planowanych zmian cen. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że nie planujemy reorganizacji zajęć w związku z podwyżkami - ani nauczania hybrydowego, ani zdalnego. Studia medyczne mają swoją specyfikę i po doświadczeniach dwóch lat pandemii zrobimy wszystko, aby tego typu ograniczeń nie wprowadzać. Natomiast planujemy działanie promujące oszczędzanie energii - wyprodukujemy filmy promujące oszczędzanie energii i to w komunikacji wewnętrznej będzie istotne. Filmy będą mówiły o tym, jak to robić i jak to jest ważne - tłumaczy Kulczycki.

Reorganizacji zajęć nie będzie także na Uniwersytecie Warszawskim. - Podwyżki cen gazu i elektryczności dotkną Uniwersytet Warszawski w takim samym stopniu jak inne podmioty. Uczelnia ma stabilną sytuację finansową. Prowadzenie badań i dydaktyki jest dla nas priorytetem, więc nie będzie oszczędności w tym zakresie. Kształcenie w nowym roku akademickim będzie odbywać się co do zasady stacjonarnie - czytamy w oświadczeniu, które przysłała nam rzeczniczka UW, Anna Modzelewska.

Piosenki z Disney. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Z jakiej bajki pochodzi fragment: "Jakaś drobna rzecz, jeden mały gest. Chociaż serca drżą, choć niepewni są"
Na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku powstało obserwatorium astronomiczne i planetarium

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policjanci pomogli w transporcie serca do przeszczepu. Pacjent jest już po operacji
  2. Policyjne małżeństwo chciało w wolnym czasie pozbierać grzyby. Zamiast tego dokonali zatrzymania
  3. Pogrzeb Franciszka Pieczki. Słynny aktor zostanie pochowany na cmentarzu w Aleksandrowie