Większość osób jest przeciwna sezonowej zmianie czasu

i

Autor: Szymon Starnawski/ Grupa Murator Większość osób jest przeciwna sezonowej zmianie czasu

wydarzenia

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2024. Dlaczego wciąż przestawiamy zegarki?

2024-10-24 20:59

Zegarki przestawimy w niedzielę 27 października 2024, o godzinę do tyłu - z godziny 3:00 na 2:00 nad ranem. Wiele osób zastanawia się, kiedy będzie koniec sezonowych zmian czasu. Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2018 roku wykazały, że aż 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Prace nad nowymi przepisami utknęły w miejscu już kilka lat temu i nie wiadomo, kiedy nowe prawo miałoby wejść w życie.

Spis treści

  1. Kiedy zmiana czasu na zimowy 2024?
  2. Zmiana czasu. Kiedy koniec? Dlaczego wciąż przestawiamy zegarki?

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2024?

Zegarki przestawimy w niedzielę 27 października 2024, o godzinę do tyłu - z godziny 3:00 na 2:00 nad ranem. To oznacza, że - teoretycznie - śpimy godzinę dłużej.

Zmiana czasu. Kiedy koniec? Dlaczego wciąż przestawiamy zegarki?

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi - największą liczbę w historii. Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała rezygnację z sezonowych zmian czasu.

Ale prace nad projektem utknęły. Pojawiły się punkty sporne i wiele państw członkowskich uznało, że zanim będą mogły sformułować swoje stanowisko, konieczna będzie ocena skutków sporządzona przez Komisję Europejską. Często poruszaną kwestią była potrzeba koordynacji między sąsiadującymi państwami członkowskimi, aby uniknąć mozaiki różnych stref czasowych, jeśli zrezygnowano by z obecnego systemu.

Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem czasu letniego w 2021 r. Zanim akt o zakończeniu sezonowych zmian czasu zostanie uchwalony, Rada i Parlament Europejski muszą się porozumieć. Kiedy unijne władze mogłyby ponownie zająć się kwestią zmiany czasu? Tego nie wiadomo, pewnym jest, że wiosną 2025 r. ponownie wrócimy do czasu letniego.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni.

13. Noc w Instytucie Lotnictwa, zdjęcia: 

Zegarynka - "relikt PRL", który przetrwał do dziś
Listen on Spreaker.