Zbiórka żołędzi i orzechów dla warszawskiego ZOO

i

Autor: Warszawskie ZOO Zbiórka żołędzi i orzechów dla warszawskiego ZOO

Żołędzie i orzechy dla zwierząt z Warszawskiego ZOO - WEŹCIE UDZIAŁ W TRWAJĄCEJ ZBIÓRCE

2021-09-23 12:01

Orzechy włoskie i laskowe, a także żołędzie - zwierzęta z Warszawskiego ZOO zjedzą je z apetytem! Stołeczny ogród zoologiczny kolejny raz organizuje zbiórkę tych "darów jesieni" i każdy może wziąć w niej udział. Z naszego artykułu dowiecie się, jakie są jej zasady i do kiedy trwa.

Jesień obdarowuje nas różnymi darami natury. Warszawskie ZOO właśnie rozpoczęło tegoroczną akcję zbierania żołędzi i orzechów dla swoich zwierząt. Przyjmowane są żołędzie, orzechy włoskie i orzechy laskowe. Kasztanów zwierzęta nie jedzą, więc zoo ich nie zbiera. Zbiórka ma charakter charytatywny i edukacyjny - za dary nie są wydawane darmowe wejściówki do Warszawskiego ZOO, ale obdarowane zwierzaki będą zachwycone, a ich opiekunowie bardzo wdzięczni! Jednocześnie apelują oni, aby zwracać uwagę na stan i jakość przekazywanych orzechów i żołędzi. Powinny być suche, zdrowe i bez owadów, a orzechy włoskie bez zielonych łupin. ZOO nie przyjmuje spleśniałych, zgniłych albo zanieczyszczonych ziemią nasion - mogłyby zaszkodzić zwierzętom i zepsuć resztę zbiorów! Do kiedy trwa zbiórka? Gdzie można przekazywać zbiory? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Mad Dog Challenge w Siedlcach

Zbiórka żołędzi i orzechów dla zwierząt z ZOO - akcja ma długą historię

Warszawskie ZOO zbiera żołędzie i orzechy od ponad 40 lat i wie, że może liczyć na wsparcie swoich sympatyków. Dawniej zbiórka miała charakter raczej lokalny – Warszawiacy w trosce o zwierzęta przynosili dary jesieni do zoo, a akcja trwała od końca lata aż do zimy. Za torbę żołędzi lub orzechów można było nieodpłatnie odwiedzić zoo. Z biegiem czasu i rozwojem mediów społecznościowych informacja o zbiórce docierała do szerszego grona odbiorców, którzy wręcz zasypywali zoo żołędziami i chętnie korzystali z wejściówek traktując całą akcję jak kolejną kampanię marketingową. Dlatego Warszawskie ZOO w 2019 r. postanowiło zrezygnować z darmowych wejściówek i nie zawiodło się na darczyńcach. Po dwóch kolejnych akcjach zbierania darów jesieni bez bonusów konsumenckich okazało się, że warszawiacy i mieszkańcy okolic kochają swoje zoo i chętnie je wspierają – mówi Dyrektor Warszawskiego ZOO Andrzej Kruszewicz.

Dla kogo te przysmaki?

Orzechy są przysmakiem papug i małp, szczególnie pawianów. Żołędzie natomiast jedzą żubry i jelenie sika, a podjadają nawet szympansy, bongo i żyrafy. Niedźwiedzie nie pogardzą ani żołędziami ani orzechami. Część zbiorów trafia do Ptasiego Azylu – ośrodka rehabilitacji krajowych ptaków. A nie wszyscy też wiedzą, że żołędzie mogą być świetnym lekarstwem dla zwierząt w razie zaburzeń trawiennych.

Edukacja

Misją Warszawskiego ZOO jest ochrona przyrody realizowana przede wszystkim poprzez hodowlę zagrożonych gatunków oraz edukację ekologiczną. Akcja zbierania żołędzi i orzechów wpisuje się w działalność misyjną zoo, które na lekcjach i warsztatach, a także w mediach społecznościowych zwraca uwagę na to, że z żołędzi i orzechów korzystają również zwierzęta żyjące wokół nas. Żołędzie są przysmakiem sójek, wiewiórki też je zjadają, a dla jeleni, dzików i saren jesienny wysyp żołędzi to czas prawdziwej uczty. Co roku Warszawskie ZOO przypomina, by podczas zbierania żołędzi, zostawiać ich część pod drzewami dla dzikich mieszkańców okolicy. Zwierzęta w zoo mają zapewniony pokarm przez cały rok, a ofiarowane żołędzie są dla nich choć wspaniałym - jednak tylko urozmaiceniem. Natomiast żyjące w naszych lasach i parkach zwierzęta muszą poszukiwać sobie żywności same.

ZASADY AKCJI Żołędzie i orzechy dla zwierząt z Warszawskiego ZOO

Akcja trwa od 23 września. do uzbierania jest:

  • 2000 kg żołędzi
  • 200 kg orzechów włoskich
  • 200 kg laskowych

Żołędzie i orzechy można dostarczać do Warszawskiego ZOO codziennie (od poniedziałku do niedzieli) w godzinach 7.00-19.00 przy wejściach od strony ul. Ratuszowej i Mostu Gdańskiego. Zoo podkreśla, że kasztany nie są przyjmowane (zwierzęta ich nie jedzą).