Dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego - Stefan Laudyn

i

Autor: Ewa Sas

Ponad 160 najlepszych filmów z całego świata! Rusza Warszawski Festiwal Filmowy

2021-09-22 17:29

W październiku wielbicieli kina czeka prawdziwa filmowa uczta! Wszystko za sprawą 37. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku zgłoszono do niego niemal 4500 filmów z 96 krajów. Najlepsze z nich będą wyświetlane w Kinotece oraz w Multikinie w Złotych Tarasach.

Raport z anteny 22.09, godz.10

Filmy z całego świata

Widzowie stęsknieni za dobrym kinem będą mieli czym nacieszyć oczy. W repertuarze znalazło się prawie 100 filmów pełnometrażowych i ponad 60 filmów krótkometrażowych wybranych z niemal 4500 filmów z całego świata.

- Na otwarcie mamy "Kapitan Wołkonogow uciekł", film rosyjski o latach 30. Główny bohater to oficer NKWD, który ma takie rozterki moralne. Na zakończenie film "Kobiety Płaczą" w reżyserii dwóch bułgarskich reżyserek Miny Milevej i Veseli Kazakovej, najbardziej kobiecy film festiwalu - mówi dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Stefan Laudyn.

Czytaj także: Turystyka w Warszawie straciła przez pandemię - Stołeczne Biuro Turystyki publikuje raport

Festiwal został podzielony na sekcje konkursowe i niekonkursowe. Sekcje konkursowe to:

  • Konkurs Międzynarodowy,
  • Konkurs 1-2,
  • Konkurs Wolny Duch,
  • Konkurs Filmów Dokumentalnych,
  • Konkurs Filmów Krótkometrażowych,

Na liście festiwalowych filmów nie zabrakło mocnych polskich produkcji.

- W konkursie głównym mamy film Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna". To światowa premiera, film o dawnych czasach, o latach 60. To powrót reżysera do jego dzieciństwa. W konkursie 1-2 mamy film "Anatomia" Aleksandry Jankowskiego, a z kolei w konkursie Wolny Duch mamy film "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę" pana Michała Krzywickiego. Do tego mamy polskie elementy w konkursie filmów dokumentalnych, film "Stado" Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały oraz film "Rozkołys" Łukasza Ratuskiego, film o polskich surferach, którzy mimo niesprzyjających warunków próbują surfować na Bałtyku - opisuje dyrektor festiwalu.

Goście z całego świata

Festiwal to nie tylko projekcje filmowe, ale też spotkania z wybitnymi twórcami. Planowo w Warszawie ma się pojawić 10 gości - reżyserów, producentów oraz dyrektorów zagranicznych festiwali. Jednak ostateczna lista nazwisk wciąż jest w fazie ustalania.

- Na świecie panuje pandemia, niektóre kraje wprowadziły znaczne ograniczenia. Jednak mam nadzieję, że uda nam się gościć twórców nie tylko z Unii Europejskiej. Wybiera się do nas trzech reżyserów z Meksyku, wybiera się do nas członek jury z Kanady, a nawet wybiera się do nas gość z Afryki - mówi Stefan Laudyn.

Czytaj także: Jaskółeczka - premiera spektaklu na Scenie Relax! [DATA, BILETY]

Jednym z najbardziej oczekiwanych gości festiwalu będzie Oleg Sentsov. Zaprezentowany zostanie jego najnowszy film "Nosorożec", który miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji.

- Na Olega Sentsova czekaliśmy ponad 10 lat. W roku 2014 został porwany, wywieziony do Rosji i skazany na długie więzienie. Na szczęście po kilku latach starań międzynarodowego i polskiego środowiska filmowego wyszedł na wolność - opisuje dyrektor festiwalu.

Festiwal nie ma motta ani hasła przewodniego, jednak jak mówi jego dyrektor - od lat przy organizacji Warszawskiego Festiwalu Filmowego towarzyszy mu myśl przewodnia: - Filmy o ludziach i dla ludzi. Tego się trzymamy. Są to wybrane spośród tysięcy najlepsze filmy świata, bardzo różnorodne.

Czytaj także: Batman w stolicy Polski! Superbohater na kartach komiksu zwalcza zło w Warszawie

Zwłaszcza, że wiele z filmów na festiwalu dotyka problemów, które są obecne w naszym codziennym życiu. Będzie m.in. o sytuacji na Białorusi, o problemach rodzinnych czy nastrojach politycznych i społecznych w poszczególnych krajach.

Warszawski Festiwal Filmowy startuje 8 października, a bilety na seanse można kupować od 30 września.

QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy

Pytanie 1 z 10
Który z braci Golec jest za gwiazdką?
QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!