paliwo, benzyna

i

Autor: Pixaby Ceny paliw we wrześniu 2023. Ile kosztuje litr benzyny?

Ceny paliw. 9 złotych za litr diesla. Analityk kreśli czarny scenariusz

9 złotych za litr oleju napędowego? To realny scenariusz, biorąc pod uwagę zbliżające się embargo na rosyjską ropę i koniec rządowej "tarczy antyinflacyjnej" - uważa analityk rynku paliw dr Jakub Bogucki. Aktualnie cena diesla wynosi ok. 8 zł, a benzyny poniżej 7 zł.

Ceny paliw - listopad 2022

W pierwszych dniach listopada ceny paliw pozostają na rekordowych poziomach. Za litr diesla kierowcy płacą ponad 8 zł (średnio 7,99-8,12 zł), staniała nieco benzyna (6,69-6,84 zł), z kolei autogaz kosztuje około 3 zł (2,99-3,09 zł).

W najbliższych dniach nie ma co liczyć na obniżki cen diesla, tanieć ma natomiast benzyna. - Myślę, że benzyna stanieje o kilkanaście groszy w porównaniu do ubiegłego tygodnia - prognozuje w rozmowie z eska.pl dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z e-petrol.pl.

Ale to nie koniec złych informacji dla właścicieli pojazdów z silnikami diesla.

Embargo na dostawy ropy z Rosji

5 grudnia zacznie obowiązywać embargo na dostawy ropy z Rosji drogą morską, a dwa miesiąca później - od 5 lutego - embargo na gotowy produkt, czyli olej napędowy. Biorąc pod uwagę fakt, że rządowa "tarcza antyinflacyjna" (8-proc. zamiast 23-proc. stawki VAT na paliwa;obniżka stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego) obowiązuje tylko do końca 2022 roku, to cena diesla na stajach paliw po 1 stycznia 2023 roku może sięgnąć 9 zł - uważa dr Bogucki.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła