Z Warszawy

AI wskazało najpiękniejszą ulicę w Warszawie. Prowadzi prosto nad Wisłę

2025-05-03 17:41

Warszawa jest na tyle dużym miastem, że godzinami odkrywać mogą ją nie tylko turyści, ale również sami mieszkańcy. Spacerując po stolicy, natrafić można na niezwykle urokliwe miejsca i uliczki podbijające serca swoim klimatem. Która z nich jest jednak najpiękniejsza? Zapytaliśmy o to sztuczną inteligencję.

To najpiękniejsza ulica w Warszawie według AI

Warszawa jest miastem niezwykle różnorodnym - nowoczesne wieżowce spotykają się tu z zabytkowymi kamienicami. Każda dzielnica ma swój wyjątkowy klimat, dlatego też odwiedzający stolicę coraz częściej starają się nie tylko odwiedzać największe atrakcje, ale również szukać nieoczywistych, turystycznych perełek. Jedną z nich może być bez wątpienia najpiękniejsza ulica stolicy.

Które miejsce wygrywa w takim rankingu? Ilu mieszkańców, tyle opinii. My postanowiliśmy więc zadać to pytanie sztucznej inteligencji, a ChatGPT wskazał na śródmiejską ulicę Bednarską. Tłumacząc swój wybór, AI wymieniło nietypowe, bardzo strome położenie trasy, prowadzącej od Krakowskiego Przedmieścia nad Wisłę. Zwróciło też uwagę na historię ulicy, zabudowaną zabytkowymi kamienicami, a także jej romantyczny klimat. Tym samym sztuczna inteligencja określiła Bednarską idealnym miejscem na spacery, ale i sesje zdjęciowe - na przykład ślubne.

Ulica Bednarska w Warszawie - nazwa, historia

Położona na Mariensztacie ulica Bednarska ciągnie się od Traktu Królewskiego do Wybrzeża Kościuszkowskiego. Jej nazwa pochodzi oczywiście od bednarzy, czyli rzemieślników zajmujących się wytwarzaniem drewnianych naczyń, głównie beczek. Choć dziś uważana jest, jak wspomnieliśmy, za jedną z najbardziej klimatycznych ulic Warszawy, przed laty nie cieszyła się tak dobrą sławą. Dlaczego?

Z noty zamieszczonej na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Śródmieście, której autorzy powołali się na "Ulice i place Warszawy" Eugeniusza Szwankowskiego, dowiadujemy się bowiem, że jeszcze w XVI w. ulica zwana była Gnojową. Wywożono nią bowiem z miasta wszelkiego rodzaju śmieci i nieczystości. W kolejnych wiekach trasę zabudowano drewnianymi domami, w których zamieszkali rzemieślnicy. Nazwa Bednarska została natomiast nadana dopiero pod koniec XVIII w. Na przełomie XVIII i XIX w. ulica znacznie zyskała na znaczeniu, gdyż umożliwiała dojazd do mostu Ponińskiego. Wtedy też ulica została wybrukowana, a z czasem powstały tam klasycystyczne kamienice. 

Ruch na Bednarskiej znacznie się zmniejszył, gdy w połowie XIX w. otwarto most Kierbedzia. W czasie II wojny światowej ulica została w dużej części zniszczona, dlatego też w latach 40. musiano przystąpić do jej odbudowy. Od lat 60. trasa jako założenie urbanistyczne znajduje się w rejestrze zabytków.

Nowa kładka pieszo-rowerowa w Warszawie. Rowerzyści czekają na nią od lat!