Archiwalne zdjęcia odnalezione w piwnicy MDK Łazienkowska. Kogo przedstawiają?

2023-01-12 9:59

Około 500 negatywów z lat 60-tych i 70-tych odnalezionych w piwnicy śródmiejskiego Młodzieżowego Domu Kultury przy Łazienkowskiej! Trwają poszukiwania osób uwiecznionych na fotografiach ponad pół wieku temu!

Archiwalne zdjęcia odnalezione w piwnicy śródmiejskiego MDK

Pracownicy porządkujący magazyny MDK przez przypadek natrafili na szczelnie zamknięte kartony z albumami do negatywów.

"Albumy znajdujące się na wierzchu okazały się puste i chcieliśmy wykorzystać je do bieżących działań" – mówi Tomasz Tuszkowski, wicedyrektor MDK Łazienkowska.

Pod warstwą pustych albumów ukryte były prawdziwe skarby. Jak się okazało, część albumów skrywało perełki fotograficzne.Negatywy w ukryciu ponad 50 lat

Zdjęcia odnalezione w piwnicy Młodzieżowego Domu Kultury przedstawiają osoby i wydarzenia związane z działalnością Młodzieżowego Domu Kultury, którego historia sięga 1952 roku. Są na nich uwiecznione gimnastyczki na sali sportowej, młodzieżowy kwartet kontrabasowy podczas jednej z prób czy dzieci biorące udział w zajęciach z modelarstwa. Wśród zdjęć znaleźć można także pracowników Miejskich Zakłądów Autobusowych pozujących przy autobusie – najprawdopodobniej w zajezdni przy ulicy Ostrobramskiej oraz wodowanie łodzi na Wiśle. Wiele z negatywów skrywa wciąż nieodkryte historie sprzed lat.

Rozpoznajecie osoby ze starych fotografii?

Negatywy ujrzą światło dzienne, zostaną odpowiednio zabezpieczone, zeskanowane i udostępnione mieszkańcom Warszawy. W tym celu nawiązana została współpraca m.in. z Centrum Archiwizacji Społecznej.

Powstał też projekt edukacyjny „Historie z Duszą”, który ma na celu odnalezienie autorów zdjęć, jak również poznanie historii sfotografowanych uczestników. Jak potoczyły się ich dalsze losy? Czy udział w zajęciach Młodzieżowego Domu Kultury wpłynął na ich życie? Jak wspominają tamte czasy?

"Mamy nadzieję, że już niedługo poznamy odpowiedzi na te pytania, a śródmiejskie historie uwiecznione na fotografiach zostaną na nowo opowiedziane" – cieszy się Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Uczestnicy zajęć w pracowni fotografii oraz Galerii Rozwijania Umiejętności i Talentów pracują nad wystawą i rozszyfrowaniem fotograficznych zagadek. Wspiera ich w tym Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, który pomógł zabezpieczyć odnalezione negatywy.

"Jeśli to Wy, albo ktoś z Waszej rodziny znajduje się na fotografiach, to odezwijcie się do nas. A jeśli nie, to prosimy – udostępniajcie" – apelują do mieszkańców i mieszkanek Warszawy pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury Łazienkowska

Więcej informacji na temat historycznych zdjęć na profilu FB: Projekt „Historie z Duszą”

Przyjaciele wspominają Mariana Kociniaka. Wybitny aktor dostał rondo w Warszawie