BUW

i

Autor: piotr iłowiecki flickr.com BUW

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI w BUW - rusza siódma edycja!

2022-01-18 8:07

Od 18 stycznia do 1 lutego po raz siódmy zostanie zorganizowana aukcja dzieł sztuki współczesnej na rzecz Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Celem aukcji jest pozyskanie dodatkowych środków na konserwację cennych obiektów z kolekcji artystycznych, historycznych i specjalnych BUW.

125 obiektów na aukcji

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie posiada jeden z trzech największych księgozbiorów naukowych i uczelnianych w Polsce, w tym bogate zbiory specjalne, które stanowią ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego, wymagającego szczególnej ochrony, także prac konserwatorskich, których koszty są ogromne. Dzięki organizowanym aukcjom BUW pozyskuje na ten cel dodatkowe, pozabudżetowe środki finansowe.

W tym roku na 7. Aukcji licytowanych będzie 125 obiektów, które zostały przekazane przez 120 artystów. Wśród nich są m.in. Józef Wilkoń, Koji Kamoji, Rafał Olbiński, Wiesław Szamborski, Katarzyna Stanny, Joanna Wiszniewska-Domańska, Jacek Łydżba, Nicolas Grospierre, Lech Majewski, Czesław Kiszka, Tomasz Żołnierkiewicz.

Sporą część pozycji katalogowych stanowią prace przekazane przez twórców, którzy uczestniczyli w konkursach graficznych organizowanych przez Gabinet Rycin BUW w 2010 i 2018 r. „Mamy prace graficzne przekazane przez zarówno laureatów tych konkursów (Bartosz Naprawa, Krzysztof Tomalski), jak i osoby, które nie zakwalifikowały się do ścisłej czołówki, ale chciały przekazać na rzecz BUW swoje grafiki” – mówi Beata L. Feliszewska. W rozmowie z PAP podkreśla: „tym samym promujemy młodych artystów, którzy debiutują na rynku sztuki”.

Minelli ujawnia nam kulisy powstawania teledysku Nothing Hurts! [TYLKO U NAS]

Kustoszka o przedmiotach na aukcji

Wśród nietypowych pozycji, które znalazły się w tegorocznym katalogu, jest m.in. album zawierający szesnaście oryginalnych grafik autorów z Pracowni Książki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Album został przekazany przez Bartosza Naprawę, który był laureatem pierwszego konkursu graficznego zorganizowanego przez Gabinet Rycin. „Ten album to obiekt wyjątkowy” – zaznacza Feliszewska. Jak również wskazała, „tym samym aukcja poszerza się o artystów z innych części Polski, ponieważ do tej pory na aukcji prezentowane były w większości prace warszawskiego środowiska artystycznego”.

W rozmowie z PAP kustoszka zwraca też uwagę na kolekcję dzieł malarza prof. Tomasza Żołnierkiewicza. „Artysta przekazał BUW kolekcję dzieł pochodzących z wystawy autorskiej, która była prezentowana w 2013 r. w Muzeum Kolejnictwa” – wyjaśnia. Decyzją artysty BUW otrzymał dziesięć obrazów, które sukcesywnie są przekazywane na rzecz kolejnych aukcji. „Twórca już nie żyje, a jego dzieła wciąż można licytować na naszej aukcji. Jest więc to niezwykła sytuacja” – twierdzi Feliszewska.

W tegorocznej aukcji bierze udział również pracownik naukowy dr hab. Wojciech Sternak – adiunkt w Katedrze Fotografii na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. „Oznacza to, że także środowisko uniwersyteckie powoli rozszerza kręgi aukcji, prezentując na niej swoje prace” – mówi Beata L. Feliszewska.

Pieniądze wspomogą działania konserwatorskie BUW

Dotychczas dzięki sprzedaży dzieł na aukcjach w trakcie poprzednich edycji pozyskano kilkadziesiąt tysięcy złotych, przeznaczonych na konserwację wielu cennych obiektów. „Jeśli chodzi o typowanie obiektów do konserwacji, to jest to w gestii kierowników gabinetów zbiorów specjalnych” – podkreśla Feliszewska. Wyjaśnia, że „zazwyczaj po uzyskaniu kwoty ostatecznej jako dochód na cele konserwacyjne kierownicy poszczególnych gabinetów typują obiekty w ramach pozyskanych środków”. Obiekty pochodzą z siedmiu gabinetów zbiorów specjalnych BUW: Gabinetu Starych Druków, Rycin, Zbiorów Muzycznych, Rękopisów, Zbiorów XIX Wieku, Dokumentów Życia Społecznego i Zbiorów Kartograficznych.

Do tej pory wpływy z aukcji umożliwiły przywrócenie świetności m.in. takim skarbom ze zbiorów BUW, jak „Poezye” Adama Mickiewicza w jubileuszowym, miniaturowym wydaniu z 1898 r., polski przekład dzieła Curtiusa Rufusa Quintusa „O dziejach Aleksandra Wielkiego króla macedońskiego ksiąg dwanaście” z 1618 r., zestaw plansz anatomicznych „Pinax microcosmographicus” Stephanusa Michaela Spacherusa, wydanych w Amsterdamie w 1634 r., czy „Dziennik podróży do Turcji” Edwarda Raczyńskiego z 1821 r. Z tych środków zakonserwowano również listy gen. Jana Krukowieckiego do żony Heleny z lat 1831–1835, rękopis Symfonii C-dur Tadeusza Bairda, cykl rycin Hansa Sebalda Behama z pierwszej połowy XVI w., a także cenne fotografie, np. Józefa Piłsudskiego. Aukcja organizowana jest we współpracy z portalem artinfo.pl. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!