Bezpieczna droga do szkoły: Trwają kontrole szkolnych autobusów

i

Autor: gov.pl, zrzut ekranu "Bezpieczna droga do szkoły": Trwają kontrole szkolnych autobusów

"Bezpieczna droga do szkoły": Trwają intensywne kontrole na drogach

2022-09-05 9:50

Trwa akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w pobliżu szkół, ale także na drogach prowadzących do szkół. Prowadzone są m.in. kontrole szkolnych autobusów. Każdy z rodziców może też wysłać prośbę o przeprowadzenie takiej kontroli. Jak to zrobić?

Policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły” w tym roku odbywają się w dwóch terminach: 1–2 września i 5–9 września. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej.

- Bardzo nam zależy na tym, aby poczucie bezpieczeństwa wszystkich uczniów, było jak najlepsze. Dbają o to rodzice, nauczyciele, ale także dbają o to inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Po pierwsze kontrolują autobusy dowożące dzieci do szkół, po drugie kontrolują kierowców, np. sprawdzając trzeźwość, po trzecie prowadzą działania edukacyjne z dziećmi, młodzieżą i wpajają te podstawowe zasady ruchu drogowego, aby uczniowie wiedzieli, jak bezpiecznie poruszać się po polskich drogach. Kontrole autobusów szkolnych i „Bezpieczna droga do szkoły” to akcja z wieloletnią tradycją, która jest prowadzona przez Inspekcję Transportu Drogowego i przynosi efekty. Mamy do czynienia z coraz lepszymi autobusami, które dowożą dzieci do szkół oraz wypoczętymi i trzeźwymi kierowcami – podkreślił Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Czytaj także: Masz urodziny? W tych miejscach dostaniesz COŚ ZA DARMO! [LISTA]

W ubiegłym roku, tylko do połowy października, inspektorzy ITD skontrolowali blisko 1,7 tys. autobusów szkolnych. 145 kontroli, ze względu na stwierdzone nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego, zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych, a w 41 przypadkach zakazem dalszej jazdy.

Działania prowadzone są w całym kraju. Co więcej, każdy z rodziców, dyrektorów czy nauczycieli może poprosić o kontrolę pojazdu. Wystarczy skontaktować się z właściwym terytorialnie Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego.

DESERY BEZ CUKRU, GRZECHY KIEROWCÓW, JEREMY SOCHAN, MANESKIN - ESKA XD #056

QUIZ. Żółte znaki na drodze. Wiesz przed czym ostrzegają?

Pytanie 1 z 12
Znak ten ostrzega o:
Znak ostrzegawczy (A-7)