Białe Noce w Warszawie! Kiedy się zaczynają? Co to za zjawisko?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Białe Noce w Warszawie! Kiedy się zaczynają? Co to za zjawisko?

2022-05-23 11:48

Czym są białe noce? Kiedy występują w naszym kraju? W Polsce możemy obserwować w całym kraju tzw. białe noce astronomiczne. Występują one w okresie wiosenno-letnim. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule!

Czym są białe noce? To zjawisko, które obserwujemy latem. Zmierzch przechodzi wtedy bezpośrednio w świt, a świt w dzień. Słońce chowa się pod horyzont bardzo płytko (poniżej 18° pod horyzontem), a na skutek rozpraszania światła w górnych warstwach atmosfery nie zapada wówczas całkowita ciemność. Zjawisko występuje na dużych szerokościach geograficznych. Czy trzeba zatem mieszkać w Helsinkach lub Oslo, by podziwiać Białe Noce w roku 2022? Nie! Biała Noc to taki moment, gdy nasze nie bo nie staje się nawet na chwilę idealnie ciemne, przez co w tym okresie obserwujemy mniejszą niż zwykle liczbę gwiazd. Oznacza to, że Białe Noce wystąpią również w Polsce. Kiedy będzie to miało miejsce?

Powstańcy Warszawscy mają swoje drzewa

Białe Noce w Warszawie - kiedy się zaczynają i do kiedy trwają?

W Polsce białe noce zaczynają pojawiać się najwcześniej na północy i stopniowo ogarniają cały kraj. Okres białych nocy rozpoczyna się w okolicach Jastrzębiej Góry już 9 maja, i trwa tam aż do 4 sierpnia. Najkrócej białych nocy doświadczają mieszkańcy najdalej wysuniętych na południe obszarów kraju: w Ustrzykach Górnych ten okres trwa od 9 czerwca do 3 lipca. U mnie pod Warszawą białe noce nadeszły 21 maja i potrwają do 23 lipca. - Czytamy na facebookowym profilu Z głową w gwiazdach.

QUIZ. Ile wiesz o Idze Świątek?

Pytanie 1 z 11
Gdzie urodziła się Iga Świątek?