w warszawie

Bieg na najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej. Nowi rekordziści zawodów "Wbiegnij na Varso Tower"

2024-05-28 14:29

Trzecia edycja zawodów Wbiegnij na Varso Tower przyniosła rekordy zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Biegacze musieli wbiec na 53. piętro wieżowca. Najszybciej wbiegł Japończyk Ryoji Watanabe. Kobiece podium zdominowały Polki, a najlepsza okazała się Klaudia Krajewska.

W sobotę 25 maja biegacze musieli pokonać schody najwyższego budynku w Unii Europejskiej. W wydarzeniu wzięli udział zarówno profesjonaliści, jak i pasjonaci tego sportu.

Bieg na Varso Tower. Reprezentant Japonii niekwestionowanym rekordzistą

Reprezentant Japonii zwyciężył w warszawskim biegu drugi rok z rzędu i ponownie wyprzedził mistrza świata w towerrunningu i światowy numer jeden w tej dyscyplinie, Wai Ching Soh z Malezji.

Aktualny wicemistrz świata w bieganiu po schodach, Ryoji Watanabe z Japonii potrzebował 6 minut, 44 sekundy i 15 setnych, by pokonać prawie 1400 schodów, wiodących na metę zawodów "Wbiegnij na Varso Tower" zlokalizowaną 230 metrów nad ziemią. Ustanowił tym samym nowy rekord trasy, poprawiając swój własny rezultat sprzed roku o niecałe półtorej sekundy.

Na najniższym stopniu podium stanął Chorwat, Ivan Vuletić, a na czwartym miejscu zawody ukończył najlepszy z Polaków, Paweł Ruszała - Jestem zadowolony z tego występu, choć zabrakło 4 sekund do podium. Wrażenia super, bieg świetnie zorganizowany. Trzeba się cieszyć, bo nie na co dzień ma się takie widoki na mecie, jak dzisiaj z dachu najwyższego budynku w Polsce – mówi Paweł Ruszała, najszybszy Polak podczas "Wbiegnij na Varso Tower 2024".

Zwyciężczynie biegu na Varso Tower. Wśród nich znalazły się polskie biegaczki

Rywalizacja kobiet została z kolei zdominowana przez polskie biegaczki. Zwyciężyła Klaudia Krajewska z czasem 8 minut i 43 sekund. W ten sposób dosłownie zmiażdżyła dotychczasowy rekord trasy kobiet, który należał do Japonki Yuko Tateishi i był o ponad pół minuty słabszy. Na drugim miejscu finiszowała Ines Możejko, a trzecie miejsce zajęła zwyciężczyni pierwszej edycji "Wbiegnij na Varso Tower", Iwona Wicha.

Iwona Wicha skomentowała wyniki biegu - Cieszę się podwójnie, nie tylko z miejsca, ale i że forma powoli się pojawia. Trenuję w tym sezonie dużo mniej, a mimo to pobiegłam tylko 11 sekund wolniej niż w 2022 roku, kiedy wygrałam ten bieg. Gratulacje dla Klaudii i Ines! – dodaje Iwona Wicha.

"Wbiegnij na Varso Tower". Wydarzenie połączone z akcją charytatywną

Łącznie w trzeciej edycji biegu na Varso Tower wystartowało ponad 700 osób. W kategorii OPEN - z wyłączeniem zawodników i zawodniczek elity sportowej - zwyciężyli Bartek Parkasiewicz i Dominika Ostrowska. Wśród biegaczy znalazła się też liczna grupa osób na co dzień pracujących w kompleksie biurowym Varso Place.

Wzorem lat poprzednich, wydarzenie miało też wymiar charytatywny. Dzięki Fundacji HB Reavis przekazano czek na 50.000 złotych dla Polskiej Akcji Humanitarnej. Patronat honorowy nad biegiem objął Prezydent m. st. Warszawy, Rafał Trzaskowski. Sponsorem strategicznym organizowanego przez HB Reavis wydarzenia jest Bank Pekao S.A. W gronie sponsorów są: kancelaria CMS oraz PZU Zdrowie, a partnerami wydarzenia są Magnicity Warsaw, NYX Hotel Warsaw, CIC Warsaw i kluby fitness Zdrofit.

Taras wieżowca Varso Towe, zdjęcia: