Sport

Bieg na Varso Tower. Uczestnicy spróbują pokonać najwyższy budynek w UE

2023-09-14 21:18

W sobotę, 16 września odbędzie się kolejna edycja biegu na najwyższy budynek w Unii Europejskiej, Varso Tower. Udział w wydarzeniu weźmie 800 amatorów, sportowców światowej czołówki oraz zaproszonych gości. Uczestnicy będą mieli do pokonania łącznie 53 piętra.

Druga edycja "Wbiegnij na Varso Tower" jest okazją dla wszystkich, którzy chcieliby powalczyć o powtórzenie lub pobicie zeszłorocznego rekordu, jak i tych, którzy pragną spróbować swoich sił po raz pierwszy. Bieg rozpocznie się w sobotę, 16 września o godz. 10:00. Z kolei elita sportowa wybiegnie z linii startu o godz. 13:45. Koniec wydarzenia zaplanowano na godz. 14:30.

Rekord należy do Polaka z czasem mniejszym niż 7,5 minuty

Rok temu w Varso Tower triumfowali Polacy. Z czasem 7 minut i 27 sekund najszybszy był utytułowany towerrunner Piotr Łobodziński, a zaledwie 9 sekund więcej potrzebował Paweł Ruszała. Obaj spróbują pobić ubiegłoroczny wynik, lecz ich ambitne plany zamierzają pokrzyżować pochodzący z kilkunastu krajów Europy oraz Malezji i Japonii rywale ze szczytu rankingu Towerrunning World Association.

– Nie mogłem pobiec w Varso Tower rok temu. Tym bardziej cieszę się, że wystartuję tym razem. Celem jest zwycięstwo i pobicie ubiegłorocznego rekordu trasy Piotra Łobodzińskiego, – zapowiada aktualny lider światowego rankingu Wai Ching Soh z Malezji, który ma na swoim koncie rekord Guinnessa w wysokości pokonanej na schodach w ciągu 1 godziny.

Zeszłorocznego tytułu najlepszej zawodniczki bronić będzie Iwona Wicha: – Liczę, że poprawię swój ubiegłoroczny czas i pozwoli mi to ponownie stanąć na najwyższym stopniu podium. Lato było dobrym czasem na przygotowania. Starty w biegach górskich i kilka porządnych, mocnych sesji treningowych na schodach powinny zaowocować podczas tego biegu. Będę gotowa na ból i walkę z najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

W biegu na Varso Tower udział wezmą prawdziwy sportowcy

W biegu wezmą też udział zaproszeni goście, w tym olimpijka i reprezentantka Polski w biegu na 400m ppł Emilia Ankiewicz-Obukowicz, mistrzyni świata w kick-boxingu i boksie Iwona Guzowska czy architekt z pracowni Foster + Partners, która zaprojektowała Varso Tower. Swój udział zadeklarowało również prawie 100 osób, które na co dzień pracującą w biurach firm mieszczących się w budynku.

– Sukces pierwszej edycji Wbiegnij na Varso Tower sprawił, że tegoroczne wydarzenie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Ze schodami naszego wieżowca zmierzy się ponad 200 osób więcej niż rok temu. Bardzo mocna obsada czołowych sportowców i amatorów, którzy stawią się na starcie, zapewni zawodom wiele emocji. Poza sportową rywalizacją, bieg ma również wymiar charytatywny. Wspieramy Polską Akcję Humanitarną cegiełką na rzecz osób poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie. Przekażemy na ten cel kolejne 40 tys. złotych, – mówi Katarzyna Najdzik z HB Reavis, firmy, która zrealizowała Varso Tower.

Co czeka na uczestników przy mecie?

Każdy biegacz otrzyma medal oraz pamiątkową koszulkę. Poza satysfakcją z pokonania najwyższego budynku w Unii Europejskiej, dodatkową nagrodą dla uczestników są także zapierające dech w piersi widoki z dachu warszawskiego wieżowca, gdzie znajduje się meta biegu.

Oprócz kategorii tzw. elity sportowej, nagrody zostaną rozdane także w klasyfikacji Open kobiet i mężczyzn. Na najlepszych czekają nagrody finansowe i rzeczowe oraz punkty do światowego rankingu dyscypliny. Podobne biegi odbywają się w słynnych drapaczach chmur, takich jak m.in. Empire State Building, Taipei 101 czy Wieża Eiffla.

Sponsorami organizowanego przez HB Reavis wydarzenia są: kancelaria CMS, operator medyczny PZU Zdrowie, NYX Hotel Warsaw, CIC Warsaw oraz sieć klubów fitness Zdrofit. Więcej informacji na stronie: www.wbiegnijnavarso.pl.

Zobacz poniżej zdjęcia nowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie:

Cerkiew św. Paraskewy w Stefkowej. Bieszczadzka perła architektury