Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva / fot. Samet Kasik / Pexels

święta

Boże Narodzenie 2023. O której godzinie jest pasterka?

2023-12-22 21:19

Pasterka to uroczysta msza święta, na którą wiele osób wybiera się po wigilijnej kolacji. To, co wiele osób ceni sobie podczas tej świątecznej mszy, to niesamowity odświętny klimat i wspólne kolędowanie. Sprawdźcie, o której godzinie jest pasterka i ile trwa.

O której godzinie jest pasterka 2023?

Pasterka to uroczysta msza święta, która co roku odprawiana jest podczas świąt Bożego Narodzenia. Dla wielu wiernych jest ona jedną z najważniejszych mszy w tradycji Kościoła katolickiego. Wbrew pozorom informacja o tym, o której godzinie zaczyna się pasterka w Wigilię 24 grudnia nie jest taka oczywista. Chociaż zgodnie z tradycją w większości kościołów pasterka rozpoczyna się o północy, czyli o godzinie 24:00 w nocy z 24 grudnia na 25 grudnia, to jednak, zanim wybierzemy się na tę mszę, warto sprawdzić godziny jej odprawiania. W wielu miejscach uroczystość to odbywa się nieco wcześniej, np. o 22.00. Jeśli nie chcemy się spóźnić lub przegapić pasterki dla pewności powinniśmy sami upewnić się, o której godzinie zaczyna się pasterka w kościele, do którego się wybieramy.

Pasterka - ile czasu trwa?

Należy pamiętać, że pasterka to odświętna uroczystość, która trwa nieco dłużej niż standardowa msza święta. Pasterka w kościołach zazwyczaj trwa od półtorej do dwóch godzin.

Co to jest pasterka?

Pasterka stanowi symbol powitania Jezusa przez katolików, jest to również uroczysta msza święta. W trakcie mszy wspomina się przybycie pasterzy do Betlejem do nowo narodzonego Jezusa. Dawniej pasterkę odprawiali wyłącznie papieże, zwyczaj ten się zmienił, chociaż nadal bardzo popularne wśród wielu osób jest oglądanie transmisji pasterki odprawianej przez papieża w Bazylice św. Piotra. W tym roku w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia papież Franciszek będzie przewodniczył tradycyjnej pasterce.

Sylwester w domu, zamknięte stoki i hotele. Ale pasterka do białego rana. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc.175 [WIDEO]