Z Warszawy

Prace przy ZUSOK wkraczają w ostatnią fazę. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku

2023-12-06 21:04

Rozbudowa i modernizacja zakładu termicznego przetwarzania odpadów na Targówku to jedna z najbardziej innowacyjnych inwestycji w skali kraju. Jak przekazał ratusz Warszawy, prace budowlane powoli odbiegają do końca. Niezwykle potrzebna instalacja ma być gotowa już w 2024 r.

ZUSOK prawie gotowy. To największa taka instalacja w Polsce

Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) zlokalizowanego przy ul. Zabranieckiej na Targówku w Warszawie stworzy największą taką instalację w Polsce. Dzięki prowadzonym pracom obiekt ma zwiększyć swoją moc nawet 7-krotnie. Wstępne plany zakładają, że placówka będzie w stanie przetwarzać nawet 300 tys. ton odpadów rocznie. W zamian wyprodukuje energię cieplną i elektryczną dla miasta.

W zakładzie będzie działać też sortownia, do której rocznie będzie mogło trafić aż 30 tys. ton odpadów z pojemników niebieskich przeznaczonych na papier i żółtych dla plastików i metali.

- To największa inwestycja komunalna w Polsce. Gdy ją ukończymy, pozwoli nam przetwarzać w bezpieczny dla środowiska i klimatu sposób tysiące ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną - przekazał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Budowa ZUSOK w Warszawie. Na jakim etapie są prace?

Z placu budowy został już wycofany największy żuraw wieżowy, który przez ostatnie 1,5 roku wykorzystywany był m.in. przy montażu dwóch linii kotłów i instalacji oczyszczania spalin. Jego demontaż umożliwił kontynuację prac związanych z domknięciem pokrycia dachu na nowej hali kotłów. Kończą się również prace elewacyjne przy bunkrze odpadów, hali wyładunku i kotłowni, wykonawca finalizuje też montaż bram w otworach wyładunkowych w hali przyjęcia odpadów.

Kontynuowane są prace montażowe przy orurowaniu instalacji kotłowych. W obu nowych kotłach wykonywane jest również ceramiczne zabezpieczenie wewnętrznych ścian.

Prowadząca do hali wyładunku stumetrowa estakada z podgrzewaną nawierzchnią wymaga jeszcze jedynie montażu instalacji oświetlenia i położenia ostatniej warstwy asfaltu. Na drogach przy estakadzie położono już finalną warstwę nawierzchni.

Trwają dostawy oraz montaż urządzeń linii sortowniczej, największe elementy linii zostały już umieszczone na swoich miejscach. Rozpoczął się też montaż stalowej konstrukcji silosów na popioły, cement i wapno. Montaż samych silosów zaplanowano na ten miesiąc. Przy inwestycji pracuje łącznie blisko tysiąc osób.

Zobacz poniżej zdjęcia z budowy ZUSOK z lipca br.:

Zwiedzanie sejmu