80. rocznica Powstania Warszawskiego

Cmentarz Powstańców. Wyjątkowa atmosfera na kilka chwil przed 80. rocznicą wybuchu Powstania

W przededniu 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odwiedziliśmy z aparatem wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy - Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.

Cmentarz Powstańców Warszawy i jego wyjątkowa atmosfera

Przechadzając się alejkami cmentarza w porze zmierzchu, czy pod wieczór poczuć można nostalgię za minionym czasem i ludźmi, ale przede wszystkim grozę tamtych straszliwych dni lata 1944 roku. To właśnie na tej nekropolii, położonej na Woli spoczywają ciała aż 100 tysięcy ofiar bohaterskiego zrywu sprzed osiemdziesięciu lat.

Wśród pochowanych na cmentarzu są zarówno żołnierze biorący udział w walkach, jak i cywile, którzy zginęli m.in. w ramach strasznych zbrodni dokonywanych przez okupant - takich jak rzeź Woli, która miała miejsce na początku sierpnia 1944 roku.

Cmentarz Powstańców Warszawy - historia

Cmentarz został założony tuż po wojnie, w listopadzie 1945 z przeznaczeniem na pochówki ofiar tego konfliktu. Do tego czasu spoczywały one w prowizorycznych grobach rozsianych po całym mieście, zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca śmierci.

Jest to największy w Polsce cmentarz wojenny i jeden z największych w Europie - poza uczestnikami powstania i cywilami zabitymi w tym okresie spoczywają tu również inni bohaterowie okresu II wojny światowej: m.in. z kampanii wrześniowej, czy ofiar terroru rozpętanego przez hitlerowców w okupowanym mieście w latach 1939-1944.

Co szczególnie smutne większość mogił ma charakter anonimowy - nigdy nie udało się zidentyfikować złożonych tu ciał. Bez wątpienia cała nekropolia przy ulicy Wolskiej to ogromny, niemy świadek wydarzeń Powstania Warszawskiego. Warto wybrać się tu na spacer w letnie dni i choć przez chwilę oddać hołd osobom, którym przyszło żyć w stolicy Polski w tamtym dramatycznym czasie.

Godzina W w Warszawie. Powstańcy i prezydent apelują do mieszkańców