CH Blue city

i

Autor: fot. Wojciech Olkusnik/East News

Z Warszawy

Problemy dużego warszawskiego centrum handlowego. Zarząd wydał już oświadczenie

2024-06-17 9:27

Między zarządem CH Blue City a bankami nie doszło do porozumienia na przedłużenie finansowania. Zarząd wydał już oświadczenie w tej sprawie. Czy centrum handlowemu grozi upadłość?

Spis treści

  1. Blue City złożyło w sądzie wniosek o otwarcie postępowania układowego
  2. CH Blue City. Jak wygląda obecna sytuacja?

Spółka, która zarządza CH Blue City przy Alejach Jerozolimskich 179, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania.

Blue City złożyło w sądzie wniosek o otwarcie postępowania układowego

Postępowanie układowe pozwoli spółce na zawarcie porozumienia z wierzycielami i restrukturyzację zadłużenia, co może uchronić ją przed potencjalną upadłością. Taka decyzja umożliwi ochronę miejsc pracy ponad 1,5 tys. osób zatrudnionych obecnie w centrum handlowym, a 200 najemcom na prowadzenie działalności na tych samych warunkach.

CH Blue City. Jak wygląda obecna sytuacja?

Dla najemców i klientów Blue City nic się nie zmienia, gdyż centrum handlowe działa bez modyfikacji.

W oficjalnym komunikacie podano, że w 2015 roku konsorcjum instytucji finansowych: ING Polska, Nationale Nederlanden, Santander, BNP Paribas, Postbank/Deutsche Bank oraz Bank of China udzieliło Blue City finansowania w wysokości 185 milionów euro. Wiceprezes Blue City Yoram Reshef przekazał: "W sumie obecnemu konsorcjum spłaciliśmy już ponad 80 mln euro, z czego większość to odsetki. Nie było żadnych opóźnień w spłatach kwartalnych rat. W naszym centrum handlowym po latach pandemii obserwujemy wzrost ruchu odwiedzających, więc byliśmy totalnie zaskoczeni informacją o odmowie przedłużenia terminu spłaty kredytu".

- Udało nam się nawet w tak krótkim czasie zorganizować dodatkowe finansowanie przez inne banki, ale postawiły one warunek, że ING nadal pozostanie liderem konsorcjum. Bank ING się na to nie zgodził. [...] Stanowczo deklarujemy, że chcemy spłacić całe zadłużenie, znajdując nowe finansowanie lub sprzedając centrum na warunkach oddających jego wartość - dodał.

Obecnie w Blue City działa około 200 najemców, którzy wynajmują ponad 96 proc. powierzchni handlowej obiektu. W centrum handlowym pracuje w sumie około 1500 osób. Jednocześnie spółka zarządza powierzchnią biurową o wielkości ponad 33 tysięcy metrów kwadratowych, znajdująca się w centrum handlowym.

Galerie i centra handlowe w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Jaka będzie kadencja Rady Warszawy 2024-2029? Nowi radni przewidują
Listen on Spreaker.