Co z kamienicą w samym centrum Warszawy?
Kamienica przy Nowym Świecie 15/17 powstała w 1950 r. Wcześniej w jej miejscu stał inny budynek, który został w znacznej części zniszczony w czasie II wojny światowej. Ostatecznie wzniesiono tam więc gmach w stylu socrealistycznym, na którego elewacji umieszczono napis: "Cały naród buduje swoją stolicę". W 1951 r. w kamienicy otwarto Klub Międzynarodowej Prasy i Książki - późniejszy Empik, który mieszkańcy stolicy mogli odwiedzać aż do 2022 r. Jedną z przyczyn tego, że zabytkowa kamienica opustoszała, okazał się fakt, iż miasto nie mogło porozumieć się z firmą w sprawie czynszu oraz remontu.
Długo nie było wiadomo, jaka przyszłość czeka zabytkowy budynek. - Aż do października 2024 r. w stosunku do nieruchomości toczyło się przed wojewodą mazowieckim, a następnie przed ministrem rozwoju i technologii postępowanie uwłaszczeniowe [...]. To postępowanie wstrzymywało możliwość przeznaczenia środków publicznych na poważne remonty, których budynek wymaga. Od razu po zakończeniu postępowania i po ostatecznym rozstrzygnięciu, że Ruch S.A. nie nabył prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości, miasto zaczęło działania, by znaleźć podmiot, który byłby w stanie wyremontować ten obiekt, a następnie rozpocząć w nim prowadzenie działalności - wyjaśniła w rozmowie z reporterką Radia ESKA Marzena Gawkowska z warszawskiego ratusza.
Zabytkową kamienicą zainteresowało się ministerstwo
Jak dodała, przygotowywano procedurę wydzierżawienia budynku w trybie przetargowym na okres 10 lat. - Z uwagi na to, że nieruchomość stanowi własność Skarbu Państwa - to nie jest budynek m.st. Warszawy - tu niezbędne było uzyskanie zgody wojewody mazowieckiego i taka zgoda została udzielona - zaznaczyła.
Co ciekawe, gdy kamienica miała trafić na przetarg, do sprawy włączył się jeden z resortów. - Wstrzymaliśmy się z procedurą przetargową, ponieważ swoje zainteresowanie nieruchomością zgłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mając na uwadze wyjątkowy, zabytkowy charakter nieruchomości i lokalizację w samym centrum stolicy, popieramy inicjatywę przeznaczenia środków z budżetu państwa na remont budynku i stworzenia w tym miejscu przestrzeni otwartej dla mieszkańców - wyjaśniła Gawkowska.
Na razie nie wiadomo, co dokładnie powstanie w miejscu dawnego Empiku. Jak przekazała reporterka Radia ESKA, obecnie trwają rozmowy między ratuszem i resortem.
Współpraca: Ania Galica, Radio ESKA