zdjęcia

CPN w Warszawie. To ostatnia taka stacja paliw w Polsce

CPN, czyli Centrala Produktów Naftowych, zamieniła się w 1999 roku w PKN Orlen. W PRL było to prężnie działające przedsiębiorstwo, w szczytowym momencie charakterystyczne pomarańczowe logo CPN widniało nad 1400 stacjami w Polsce, na które paliwo dostarczało 600 cystern. Ostatni CPN wciąż działa, jako pamiątka minionej epoki. Znajduje się przy ul. Markowskiej na warszawskiej Pradze.

Spis treści

  1. Ostatni CPN w Polsce działa na warszawskiej Pradze
  2. Centrala Produktów Naftowych, historia

Ostatni CPN w Polsce działa na warszawskiej Pradze

Stacja paliw przy ul. Markowskiej 15 na Starej Pradze działa pod szyldem CPN, ale to tak naprawdę Orlen. Logo CPN powróciło na tę stację w 2018 roku. - Marka CPN wciąż żyje w świadomości Polaków, którzy traktują ją z dużym sentymentem. Reaktywując markę, chcemy naszym klientom dać okazję do tego, by mogli bezpośrednio obcować z dziedzictwem nierozerwalnie związanym z historią Polski i rodzimej motoryzacji - mówił Marcin Stefaniak, ówczesny dyrektor biura promocji i reklamy PKN Orlen.

CPN przy Markowskiej jest otwarty w godz. 6-22. Przy stacji działa mały sklep, okna wyklejone są archiwalnym zdjęciami CPN-u.

Centrala Produktów Naftowych, historia

Centrala Produktów Naftowych powstała w 1944 roku. CPN w kompleksowy sposób zajmował się paliwami - magazynowaniem, transportem i dystrybucją. Przedsiębiorstwo należące do państwa działało do 1999 roku, gdy zostało przekształcone w PKN Orlen. Biało-pomarańczowe logo przedstawiające stylizowane litery CPN zostało opracowane w latach 60. przez artystę plastyka Ryszarda Bojara, jest uznawane za jedno z najlepszych w historii polskiego wzornictwa. Nazwa CPN wciąż jest potocznie używana do określania stacji paliw działających pod różnym markami.

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
Tak policja kontroluje odległość między pojazdami
Listen on Spreaker.