Andrzej Duda

i

Autor: Marcin Gadomski Andrzej Duda

Czy Andrzej Duda zaszczepi się przeciwko COVID-19? Jest odpowiedź Kancelarii Prezydenta

2020-12-11 19:06

Wkrótce w Polsce będzie dostępna szczepionka na COVID-19. Wielu światowych przywódców postanowiło zaszczepić się nią w świetle kamer - by udowodnić, że szczepienie jest bezpieczne i zachęcić do tego obywateli. Czy prezydent Polski Andrzej Duda także zdecyduje się na ten krok? Mamy odpowiedź od Kancelarii Prezydenta!

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

Szczepionka na COVID-19: Czy Andrzej Duda się zaszczepi?

Szczepionka na koronawirusa jest już dostępna. Wkrótce trafi także do Polski. Wielu zagranicznych polityków, m.in. Królowa Elżbieta II czy byli amerykańscy prezydenci: Barack Obama, George W. Bush czy Bill Clinton zadeklarowali, że zaszczepią się w obecności mediów, by zachęcić do tego innych obywateli. Zapytaliśmy Kancelarię Prezydenta, czy prezydent Andrzej Duda także planuje zaszczepić się przeciwko COVID-19 w świetle kamer, by krzewić zaufanie do tej szczepionki i samej idei szczepień przeciwko groźnej chorobie.

Czytaj także: Burza po słowach Andrzeja Dudy na temat szczepionek. Prezydent już się tłumaczy w sieci

Odpowiedź Kancelarii Prezydenta jest bardzo wymijająca. -Informujemy, że zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 określone zostaną grupy osób, które zostaną objęte szczepieniami w ustalonej kolejności. Należy podkreślić, że Prezydent Andrzej Duda przeszedł COVID-19 i jako ozdrowieniec uzyskał odporność na wirusa. W związku z powyższym już dziś Prezydent Andrzej Duda jest zaangażowany w promocję akcji oddawania osocza przez ozdrowieńców. W terapii osób chorych na COVID-19 stanowi ono bowiem niezbędny lek. Gdy tylko stało się to możliwe sam oddał swoje osocze. Prezydent Andrzej Duda zachęca wszystkich ozdrowieńców, którzy mogą to zrobić, aby włączyli się do akcji oddawania osocza - czytamy.

Quiz. Nazwiska panieńskie kobiet z polityki

Pytanie 1 z 15
Beata Szydło, była polska premier, obecna europosłanka, którą zna każdy. To ona jest uznawana za "matkę" 500 plus, a jak miała na nazwisko zanim wyszła za mąż:

Andrzej Duda przeciwny szczepionce na COVID-19?

Już wcześniej prezydent Andrzej Duda zasugerował swoje stanowisko wobec szczepionki na koronawirusa. - Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie - ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić, i uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe - powiedział w lipcu prezydent ubiegający się o reelekcję.

Czytaj także: Pierwsza osoba na świecie zaszczepiona przeciwko COVID-19! Kim jest Margaret Keenan? [WIDEO]

Spotkania z ekspertami

Jak zapowiedział Andrzej Duda, właśnie odbywają się rozmowy m.in. z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, prof. Horbanem, prof. Simonem i prof. Pinkasem. Eksperci mają ustalić m.in. które grupy powinny być zaszczepione jako pierwsze oraz czy osoby, który przeszły już koronawirusa także powinny się szczepić.

Prezydent Duda nie odpowiedział jednoznacznie czy zaszczepi się na COVID-19. Jak podkreśla, rozmowa z ekspertami, którzy wyjaśnią czy szczepionka jest bezpieczna, będzie dostępna na stronie Kancelarii Prezydenta.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!