jedzenie

i

Autor: Pixabay

Jakie są zasady?

Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post? Czego nie wolno jeść? Podpowiadamy

2023-03-28 16:32

Wielki Czwartek 2023 wypada 6 kwietnia. Wierni udadzą się tego dnia do kościołów, aby modlić się, rozważać nad symboliką Eucharystii oraz przygotowywać do nadchodzącej Wielkanocy. Wielu zada sobie również zapewne pytanie, czy tego dnia obowiązuje post, a jeśli tak, to czego nie powinno się jeść. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wielki Czwartek otwiera czas Triduum, w którym katolicy przygotowują się do celebrowania zmartwychwstania Jezusa. Wcześniej wspominają natomiast jego aresztowanie i męczeńską śmierć oraz kontemplują ostatnią wieczerzę, w której dopatrują się źródeł mszy świętej.

Wielki Czwartek - post

Jako że jest to naprawdę wyjątkowy okres dla wiernych, wielu z nich - nie bez przyczyny - zastanawia się, czy post obowiązuje ich również w Wielki Czwartek. Warto jednak zaznaczyć, że według prawa kanonicznego ten obejmuje jedynie czas Wielkiego Piątku. Teoretycznie, dzień wcześniej, katolicy mogą więc normalnie spożywać swoje posiłki.

Co ciekawe, niektórzy kapłani sugerują jednak, aby samodzielnie i dobrowolnie poddać się postowi. W ten sposób można próbować współodczuwać z aresztowanym Jezusem. Niektóre źródła podają również, aby zachowywać rozsądną wstrzemięźliwość przez całe Triduum, aż do Wielkanocy, aby móc szczególnie cieszyć się wspomnieniem zmartwychwstania Jezusa. Nie jest to jednak obowiązkowe.

Czytaj również: Ekologiczne barwniki do jajek. Sprawdź, jak zrobić piękne kraszanki!

Zobacz, jak wyglądał powrót zimy do Warszawy:

Kiermasz wielkanocny. Podkarpaccy twórcy pokazali cuda