dziecko

i

Autor: Unsplash

Z kraju

Dłuższe urlopy dla części rodziców? Projekt będzie gotowy przed Dniem Matki

2024-04-12 17:26

W połowie kwietnia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała ważne zmiany dla rodziców wcześniaków. Zgodnie z jej deklaracją, jeszcze przed tegorocznym Dniem Matki będzie gotowy projekt, który wydłuży im urlop macierzyński.

Dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków

Ministra poinformowała o proponowanych zmianach w wywiadzie dla Radia Zet. - Przed Dniem Matki będzie gotowy do zaprezentowania projekt wydłużający urlopy macierzyńskie dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. To jest dla mnie osobiście bardzo ważny projekt - przekazała polityczka.

Jak dodała, z rozwiązania będą mogły skorzystać matki, ale również ojcowie.

- Pracujemy w specjalnym, powołanym przeze mnie w ministerstwie zespole, do którego zaprosiłam stronę społeczną, która zresztą sama się do mnie zgłosiła. W pierwszych dniach objęcia przeze mnie urzędu pojawiły się osoby, które zwróciły moją uwagę na coś, czego nie wiedziałam - że kiedy rodzi się dziecko jako wcześniak lub jest hospitalizowane, to "wykraca" się urlop macierzyński na czas, który nie jest czasem poświęconym na budowanie więzi, na przebywanie z dzieckiem. [...] Będziemy chcieli ten urlop wydłużyć tak, by każdy stracony tydzień został oddany - zaznaczyła Dziemianowicz-Bąk.

Ministra dodała, że wejście w życie nowych rozwiązań zależy od tempa prac rządowych i parlamentarnych. Jej zdaniem, jeśli nie pojawią się dodatkowe problemy, rodzice prawdopodobnie będą mogli skorzystać z wydłużonych urlopów w 2025 r.

Straż w metrze - zobacz zdjęcia z nocnych ćwiczeń:

Rozmowa prof. Dudka z prof. Flisem o wyborach samorządowych | Dudek o Polityce