Nowy wiadukt na Trasie Łazienkowskiej

i

Autor: fot. nadesłane materiały prasowe

Dobra wiadomość dla kierowców. Otwarcie nowego wiaduktu na Trasie Łazienkowskiej

2022-12-22 16:15

Nowy wiadukt na Trasie Łazienkowskiej od dzisiaj będzie przejezdny. Wyznaczone zostały na nim po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Sprawdźcie, o której godzinie kierowcy będą mogli zacząć z niego korzystać.

Nowy wiadukt na Trasie Łazienkowskiej

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta uzyskał pozwolenie na użytkowanie nowo wybudowanego, północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola.

Zmiany w ruchu drogowym

Przełączanie ruchu rozpocznie się w czwartek, 22 grudnia, po godz. 18.00. Wówczas w stronę centrum kierowcy pojadą nowym wiaduktem (dostępny będzie jeden ogólnodostępny pas ruchu i buspas). Jadący na Pragę pozostaną na starym, czyli południowym wiadukcie – do momentu zakończenia wykonywania oznakowania. Na nową konstrukcję będą mogli wjechać ok. godz. 23:00.

"Tuż przed świętami, niespełna rok od rozpoczęcia prac, a co najważniejsze – przed planowanym terminem – oddajemy do ruchu pierwszy z przebudowywanych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Prace będą trwać dalej, ale już dziś mieszkańcy miasta mogą skorzystać z nowego północnego wiaduktu." – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy.

Do czasu wybudowania drugiego z wiaduktów, czyli południowego, ruch w obydwu kierunkach będzie się odbywał po stronie północnej. Zostały tam wyznaczone cztery pasy ruchu – po dwa w każdym kierunku: buspas o szerokości 3 metrów (z dopuszczeniem ruchu taksówek, MTON, motocykli, karetek i służb miejskich) oraz pas dla samochodów osobowych o szerokości 2,25 m. Wejścia piesze na nowy wiadukt nie są jeszcze czynne.

Zmiany w rozkładach jazdy autobusów

Na nowym obiekcie autobusy będą jeździły po zewnętrznej (prawej) stronie jezdni. Oznacza to możliwość przywrócenia przystanku Torwar 02 w kierunku centrum –znajdującego się nad jezdniami Wisłostrady. Będą się tu zatrzymywać autobusy linii: 138, 143, 151, 182, 188 oraz na żądanie linii 411, 502, 514, 520, 523, 525 i N25. Nieczynne pozostaną przystanki Rozbrat (w obydwu kierunkach).

Budowa wiaduktu południowego

Po przeniesieniu ruchu na wiadukt północny zamknięty zostanie wiadukt południowy (obecnie odbywa się po nim przejazd w obydwu kierunkach) i rozpocznie się jego rozbiórka. Przebudowa dwóch wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola potrwa do marca 2024 r.Na nowych, trwalszych i bardziej wytrzymałych wiaduktach zostaną wytyczone obustronne ciągi pieszo-rowerowe, powstaną też pochylnie, które poprawią dostępność Trasy Łazienkowskiej dla osób z ograniczeniami ruchowym.

Nowa Trasa Łazienkowska

W ramach przebudowy Trasy Łazienkowskiej dotychczas wyremontowano: most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim.13 grudnia podpisana została umowa na przebudowę kolejnego odcinka Trasy Łazienkowskiej – rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. Powstaną tu ekrany akustyczne i wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni w al. Stanów Zjednoczonych – od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej. Prace mają być zakończone w przeciągu 30 miesięcy.

Zgasły światełka na choince w Rynku. Specjalna akcja dla Ukrainy.