Węgiel, pieniądze

i

Autor: Shutterstock Dodatek węglowy - ruszają wypłaty

Dodatek węglowy. Złożyłeś wniosek? Wypłaty już ruszyły, sprawdź konto

Samorządy otrzymały środki z budżetu państwa na wypłatę dodatku węglowego. Pierwsze przelewy trafiły już na konta wnioskujących, kolejne będą realizowane w następnym tygodniu (3-7 października). Przypomnijmy, że dodatek węglowy wynosi 3 tysiące złotych.

Dodatek węglowy. Wypłaty 3 tys. zł już ruszyły

Do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły środki z budżetu państwa na wypłaty dodatku węglowego (1,3 mld zł), które zostały niezwłocznie przekazane do samorządów - informował nas 22 września zespół prasowy wojewody.

Samorządy po otrzymaniu dofinansowania, powinny uruchomić procedury, mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzy - podkreślono, zaznaczając przy tym, że wojewoda nie przyjmuje i nie rozpatruje wniosków o dodatek węglowy - robią to samorządy.

Czytaj również: Dodatek węglowy w Warszawie. Pieniądze otrzymało tylko 85 osób

Czytaj również: Kaczyński: będą kolejne dopłaty do węgla; celem 1000 zł za tonę

Dodatek węglowy - złóż wniosek do 30 listopada

Dodatek węglowy trafił na konta osób, które wnioskowały o niego pod koniec sierpnia (w przypadku pozytywnych decyzji wydanych przez urzędników), w ubiegłym tygodniu (26-30 września). Warto sprawdzić konto, być może pieniądze zostały już przelane. Kolejne wypłaty będą realizowane w dniach 3-7 października.

Osoby, które chcą jeszcze złożyć wnioski o dodatek węglowy, mają na to czas do 30 listopada 2022 roku.

Dodatek węglowy - ile i dla kogo?

Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł to kwota, jaką otrzymają właściciele gospodarstw domowych, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone przez urzędników.

Dodatek węglowy przeznaczony jest dla właścicieli nieruchomości, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Czytaj również: Jak kupić węgiel? PGG to nie jedyna opcja, ale problemy pojawiają się wszędzie

Dramat w Legionowie. Spółka musi pożyczyć gigantyczne pieniądze na węgiel, by ogrzać mieszkańców